Každý tvor má v ekosystému své místo. Jakmile dojde k razantnímu poklesu jejich populace nebo k vyhynutí, ovlivní to celý ekosystém. Mořské želvy nejsou žádnou výjimkou. Pro moře a oceány mají obrovský význam, ale jejich počty neustále klesají. Znečištění vody, rybolov i turismus ničí jejich přirozené prostředí. Najdou se ale také lidé, kteří se jim snaží pomoci.
Mořské želvy jsou stále ohrožené
Tato nádherná zvířata tráví většinu života v oceánu a na pláže přichází pouze v případě, že potřebují někde naklást svá vajíčka. Po celém světě existuje hodně organizací, které se je snaží zachránit. Jednou z nich je také Sea Turtle Conservancy se sídlem na Floridě. I přes jejich snahu jsou téměř všechny druhy mořských želv označeny za ohrožené živočišné druhy.
Mořský parazit na nebohé želvě
V některých případech se o jejich smrt nepostarají lidé, ale jiní živočichové v oceánu. Jeden muž se plavil na lodi a všiml si želvy, která byla porostlá svijonožci. Rozhodl se jí okamžitě pomoci. Pomocí ocelové tyče se snažil odstranit všechny korýše z jejího těla. Potom ji pustil zpátky do vody, aby mohla žít spokojeně dál. A tento muž rozhodně není jediný, kdo takto pomáhá nebohým želvám.
Co jsou svijonožci?
Někteří korýši jsou pro mořské želvy neškodní. Pouze se přichytí na jejich tělo a společně s nimi cestují. Svijonožci se ale mohou zavrtat do kůže a krunýře a způsobit želvám hodně nepohodlí. Velké množství korýšů na těle způsobuje, že želva není zdravá a nemůže se správně hýbat. Svijonožci jsou prakticky paraziti, kteří jsou závislí na těchto mořských tvorech.
Lidé zachraňují napadené želvy
Na internetu se objevilo video, kde je vidět hned několik mořských želv s těmito parazity na těle. Všechny měly celý krunýř porostlý svijonožci a všem lidé pomohli. Pomocí nože nebo jiného nástroje jim korýše odstranili z těla. Možná to není záchrana, která pomůže celé populaci zvířat, ale lidé pomohli želvám, které to doopravdy potřebovaly.
Zdroj: animalchannel.co