Plast. Materiál, který můžeme recyklovat a přitom to stále hodně Čechů nedělá. I přesto se Země těší, protože recyklace obecně se stává populární ve všech koutech světa. O potřebě recyklovat ale tento článek nebude. Bude o lidech, kteří si zaslouží náš obdiv.
Země plastových víček
Tento příběh začíná u neznámého novináře, který přijel do Španělska. Při svých toulkách a rozhovorech s domácími se ze dne na den nestačil divit, proč mají všichni doma nádobu plnou víček z plastových lahví. V zemi, jakou je Španělsko, si však z toho těžkou hlavu nedělal. Měli tam i mnoho jiných podivných zvyklostí, a tak pracoval dále. Jednoho dne už toho bylo na něj příliš. Před supermarketem spatřil obrovský kontejner téměř po vrch plný plastových víček. To, co zjistil, mu vyrazilo dech.
Na jeho udivené pohledy zareagovali domácí a okamžitě ho posunuli o kousek dál. Na místo, kde visela fotografie sedmiletého děvčátka, která potřebuje operaci srdce. Náklady na mimořádně náročný zákrok byly více než 90 tisíc eur. Zoufalí rodiče dívky se prostřednictvím televizního vysílání rozhodli požádat o pomoc své krajany. Odpověděla jim však jen velká společnost zpracovávající plasty. Tato korporace vyhlásila veřejnou sbírku. Neshromažďovaly se však peníze, ale vršky z plastových lahví. V případě, že se Španělé zapojí do sbírky a vyberou 200 tun plastových víček, korporace léčbu uhradí.
Kontejnery, do kterých mohli Španělé házet nasbírané plastové vršky, se v průběhu několika měsíců nainstalovaly na veřejných místech v celé zemi. Ačkoliv sbírka pro nemocnou holčičku dopadla bravurně, lidé nadále sbírají vršky a házejí je do kontejnerů. Ty z míst, kam byly svého času postaveny dodnes, nezmizely. Temperamentní a empatičtí Španělé si ohromně cení nejen lidského života, ale i své země. Společnost na zpracování plastů podepsala již mnoho kontraktů s různými nadacemi a charitami. Podařilo se jim dosáhnout malý zázrak. Lidé prostřednictvím takové maličkosti, jako je separace plastů, zachraňují lidské životy a pomáhají těm, kteří to potřebují a navíc neuvěřitelně šetří životní prostředí ve své zemi. Nevěřili byste, jakou samozřejmostí se tato aktivita ve Španělsku stala.
Podobná událost se stala i v roce 2010 v Turecku. Studenti Istanbulské lékařské univerzity shromáždili množství víček z plastových lahví, aby pomohli člověku na invalidním vozíku.
Díky obyčejným plastovým víčkům se tito lidé stali dvojnásobnými anděly na zemi. Pomáhají nejen lidem, ale i přírodě. Je možné něco takového i u nás?
Samozřejmě, že je. Plastové suroviny jsou shromažďovány a zpracovávány ve zpracovatelském průmyslu. Pokud by se lidé spojili a ve spolupráci s velkými korporacemi vytvořili takovou sbírku, peníze, které by podnik vyplatil za plastové suroviny, by mohly putovat rovnou na účty charitativních organizací, nadací a ještě dál.
V Polsku vyrobili i umělý chrup ze směsi plastu a silikonu. Na výrobu protetické ruky je potřeba asi 500 tisíc plastových víček. Pro výrobu protézy na nohu je to až 850 tisíc víček. Samozřejmě, že takové protézy nejsou zázrakem medicíny ani techniky, ale těm, kteří končetiny nemají, pomůžou plnohodnotněji prožívat život.
Existuje také řada jiných příkladů využití plastů v domácnosti. Recyklujte a ujistěte se, zda i ve Vašem městě náhodou není malá sbírka plastových víček. Ani v České republice to není novinka. Běžně to funguje na školách či v jiných edukačních zařízeních a výtažky jdou pro různé účely. I takovou maličkostí můžete pomoci hned dvakrát.
Čím to je, že v jiných zemích lidé plasty dokáží využívat několikanásobně a recyklují mnohem víc?