Jsou to jen malé černé potvůrky, ale život nám umí znepříjemnit pořádně. Zejména pokud je najdeme v potravinové skříni či v jídle. Po nekonečných a nepřetržitých bojích s mravenci v domě nás dokáže naštvat už jen to, když nás ze země zdraví už i při vstávání z postele.
Tyčinky, spreje, prášky, rozpustné jedy, či jiné chemické prostředky sice na mravence účinkují, ale kromě hmyzu likvidují i nábytek, podlahu a v neposlední řadě životní prostředí. Kromě toho gely na hmyz obsahují látku fipronil, která zvyšuje produkci štítné žlázy, spreje jsou zase složeny z deodorovaného plynu, který výrazně přispívá k nepříjemným bolestem hlavy. Jedem napuštěné tyčinky zase vyvolávají alergické reakce a to nejen u dětí, které je omylem chytí do rukou. Jak se tedy s mravenci vypořádat, když už nic nezabírá? Vyzkoušejte tyto tři osvědčené způsoby a po mravencích nezůstane ani stopa.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Kyselina boritá
Kyselina boritá je ve světě nejosvědčenějším a zároveň nejúčinnějším bojovníkem proti otravným mravencům. Uvařte si jedno vejce, vyjměte žloutek a rozmačkejte ho s něčím sladkým. Například s obyčejným cukrem, či medem. Do této směsi nasypte 20 g kyseliny borité a opět dobře promíchejte. Vyformujte kuličky a ty podávejte na místa, kde Vás mravenci nejvíce obtěžují. Už druhý den uvidíte výsledky. Po týdnu nebude po mravencích ani stopy. Tato lidová metoda se používá již celá léta a vynachválit si ji neumějí hlavně na vesnicích, kde s hmyzem bojují o něco častěji než ve městě.
Česnek
Kdysi se mravenci vyháněli s pomocí česneku. Pokud Vám vůně česneku není nepříjemná, jednoduše si rozmačkejte stroužky do misky a potřete s nimi práh vchodových dveří, či okenní parapety. Mravenci česnek nesnášejí a domů Vám přestanou chodit okamžitě. Stačí jen zjistit, kde našli tajný vchod.
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Oboustranná páska
Tato nehumánní metoda je podobná jako u pastí na hlodavce. Kdo má slabší žaludek, ať ji raději nezkouší. Ti odolnější mohou nalepit oboustrannou lepicí pásku k vchodům a východům, na okna, či do sklepa. Jednoduše všude, kudy mravenci projdou. Na pásku si mravenci postupně posadí jako mouchy na lep. Doslova.
Je třeba si však uvědomit, že pokud mravenci nechcete hubit chemicky, tyto metody nejsou věčné. Pokud se Vám i invazi mravenců podaří zastavit, pak se časem mohou, ale nemusí vrátit. Proto je důležité dodržovat určitá hygienická opatření. Mezi ně patří například častěji vynášení odpadků, či zametání drobků, aby mravenci do domu nic nelákalo. Občasné čištění parapetních desek, či rámů dveří roztokem amoniaku (na 10 litrů vody stačí 1 čajová lžička amoniaku). Nebo chránění otvorů, především oken a dveří. S trochou úsilí se vypořádáte i s mravenci a to i bez toho, abyste museli zamořit celý dům chemikáliemi.