Voda v zahrádce je vždy oživením a příjemným zpestřením. Pokud jste milovníci fontánek, vodopádů a zahradních jezírek, možná Vás zaujme právě tento pokus. Přinášíme Vám podrobný návod, jak si vytvořit vlastnoruční zahradní vodopád.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Co budete potřebovat?
Pro výrobu přírodní zahradní fontánky nebo vodopádu, Vám postačí několik materiálů. Jejich množství závisí na velikosti vodopádu, jaký si zvolíte do Vaší zahrady.
- písek
- oblázky nebo jiné větší kusy kamenů
- kvádry
- ploché kameniny na kaskády
- PVC fólie
Dříve, než začnete stavět, promyslete si, jak velký by měl vodopád být. Na základě toho kupte čerpadlo. V praxi se osvědčilo, že při středně velkém zahradním jezírku stačí podpovrchové čerpadlo s výkonem 700 wattů. Chcete-li jezírko velké, i čerpadlo musí splňovat jeho kritéria. Toto je jen malá ukázka, která Vás navnadí.
Jako první musíte najít a vyznačit místo v zahradě, kde začnete kopat. Výběr lokality a postavení objektu nepodceňujte. Když jednou bude hotový, už s ním nikdo nepohne, proto dbejte na to, aby stál tam, kde to přistane celkovému dojmu ze zahrady. Nestavte jezírka v blízkosti stromů, protože při kopání můžete narazit na kořeny. Pokud je i obejdete, později mohou nadělat škodu a přetrhnout hydroizolaci. Označte si tedy obvod rybníka a začněte kopat. Klidně to může být i čtverec nebo obdélník.
Jelikož v tomto návodu pracujeme s přírodně vypadajícím objektem, i tvar a vrchní materiály jsme volili co nejblíže tomuto dojmu. Jáma by měla být hluboká přibližně 1 metr, ne více a to zejména tehdy, pokud chcete do jezírka dát i ryby. Po celém dně půjde ještě asi 10 centimetrová vrstva písku.
Kvádry ukládejte do horní části a rovnou je zasypávejte zeminou, aby byly pevné. Nezapomínejte na drážku pro hadici. Konec hadice musí být nenápadně ukrytý jak na vrcholu „vodopádu“, tak i dole přímo v jezírku. Když jste úspěšně dokončili kopání, vysypání pískem a i kaskády podle Vašeho vkusu, pusťte se do izolování.
Dno jámy vystelte hydroizolací, tedy fólii z PVC. V tomto případě dávejte dvě na sebe. Mezi ně skryjete později troubu z čerpadla. Nezapomeňte dát fólii až za okraje jámy, kde by měla překrývat alespoň 20-30 centimetrů. Fólii si přidržujte oblázky nebo jinými kameny. Nezapomeňte s ní zakrýt i kvádry. Z hrubé stavby sundejte jen „stříšky“, které budou později tvořit kaskády pro vodu.
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Když máte toto vše hotovo, začněte ukládat oblázky. Ukládejte je hustě a natěsno, aby fólie přesahovala co nejméně. Nejluxusnější bude vodopád tehdy, pokud bude voda padat z výšky alespoň 1,5 metru.
Když jste vyložili jezírko kameny, doupravujte Vaše veledílo tak, aby bylo esteticky pěkné. Pokud Vám zůstala trčící hydroizolace, poodstraňujte ji. Napusťte vodu a spusťte čerpadlo, které jste zabudovali do prostoru vodopádu tak, abyste ho kdykoliv mohli vybrat.
Nezapomínejte, že čerpadlo musí být neviditelné, ale zároveň pro Vás dostupné. Pokud jste vše zvládli, Váš výtvor je hodný potlesku.
Hotovo!