Parkinsonova choroba je degenerativní onemocnění, které může potkat každého z nás. Tuto nemoc je velmi těžké diagnostikovat, protože mnoho příznaků se shoduje s dalšími nemocemi. Z tohoto důvodu je velmi důležité, abyste rozeznali příznaky včas a pustili se do řešení tohoto problému. Nemoc sice není léčitelná, ale s pomocí některých léků a cviků můžete její postup hodně zpomalit.
Nejčastější příznaky Parkinsonovy choroby
Nejznámějším a nejčastějším příznakem je tres prstu, palců, ruky nebo brady. Nemusíte se ihned obávat nejhoršího, protože stejný příznak se může objevit v důsledku stresu. Objevit se může také tzv. miniaturizace. To znamená, že máte najednou úplně jiný rukopis. Někdy lidé začnou písmena zmenšovat nebo je píší velmi hustě u sebe. Převracení ve spánku může být také jedním z příznaků.
Hyperosmie (porucha čichu) je také jedním z příznaků Parkinsonovy choroby. Stejný příznak můžete mít při nachlazení, chřipce nebo Covid-19. Některé potraviny budou najednou cítit jinak než dřív. Třes není jediným příznakem, který se projevuje na končetinách. Můžete mít také pocit, že jste ztuhlí nebo máte velmi těžké nohy a ruce.
Další příznaky, se kterými se můžete setkat
Změny hlasu, jako je chrapot, nižší nebo vyšší hlasitost hlasu se také řadí mezi signály tohoto onemocnění. Tyto změny jsou ovšem i důsledkem jiných onemocnění, např. při nachlazení. Nemusí se proto jednat pouze o projev Parkinsonovy choroby. Objevit se může také velmi nepříjemná zácpa, závratě nebo mdloby.
Výraz v obličeji, který neodpovídá jeho emocím je zajímavý příznak. Člověk cítí nějakou emoci, ale navenek má stále výraz hněvu, smutku nebo dokonce hrůzy. Tyto poruchy mimiky jsou častým projevem Parkinsonovy choroby. Stejně tak se ale mohou objevit při užívání některých léků. A nakonec se můžete začít hrbit, což může být pochopitelně signál pro špatné držení těla.