Blíží se sezóna octomilek! Platí na ně jednoduchý, ale velmi účinný trik, kteří využívali již naši předci!

Octomilky, také známé jako vinné mušky, jsou nepříjemní a vytrvalí domácí škůdci, kteří se stávají čím dál tím větším problémem především v letních měsících. Tyto drobné létající hmyzí vetřelce přitahuje prakticky vše, co má sladkou nebo kvasnou chuť – od přezrálého ovoce a zeleniny až po ocet, víno a kávovou sedlinu. Ačkoliv se mohou zdát neškodné, octomilky mohou způsobit značné znepříjemnění a hygienické problémy v domácnosti. Naštěstí existuje několik účinných a jednoduše proveditelných způsobů, jak se těchto otravných tvorečků zbavit.

Reklama

Jak poznáte, že máte doma octomilky?

Přítomnost octomilek v domácnosti lze většinou snadno rozpoznat. Tyto drobné mouchy se rojí především kolem přezrálého či hnijícího ovoce a zeleniny, v okolí odpadkových košů nebo v blízkosti tekutých zbytků potravin. Často je také můžete spatřit, jak poletují kolem umyvadel, dřezů nebo vlhkých houbiček na nádobí. Jakmile začnete pozorovat jejich zvýšený výskyt, je nejvyšší čas zakročit.

Shutterstock

Účinné metody boje s octomilkami

Sprej na octomilky

Jednou z nejrychlejších a nejjednodušších možností, jak se jich zbavit, je použití speciálního spreje proti létajícímu a lezoucímu hmyzu. Tyto přípravky je okamžitě usmrtí. Bohužel sprej nezabije vajíčka, takže je nutné provádět pravidelné ošetřování.

Domácí past na octomilky

Skvělou alternativou k chemickým postřikům je výroba vlastní pasti na octomilky. Stačí do misky umístit přezrálé či hnijící ovoce nebo zeleninu, misku přikrýt průhlednou potravinovou fólií a do ní propíchat několik otvorů. Octomilky se do misky dostanou, ale zpět ven už se nedostanou. Místo ovoce lze použít také ocet nebo červené víno. Tuto past můžete umístit i do lednice, pokud se octomilky vyskytují právě tam.

Reklama

Pravidelné čištění a dezinfekce

Dalším důležitým krokem v boji s octomilkami je důkladné a pravidelné čištění a dezinfekce všech potenciálně rizikových míst v domácnosti. Zaměřte se především na kuchyňský odpad, kde octomilky rádi kladou svá vajíčka, a pravidelně ho čistěte vhodnými chemickými přípravky. Nezapomeňte také na mísy s ovocem, houbičky na nádobí, kuchyňské linky a odpadkové koše – vše je třeba pečlivě umýt a vydezinfikovat. Pokud máte v domácnosti pokojové rostliny, kontrolujte i vlhkost substrátu, která může octomilky lákat ke kladení vajíček.

Vysávání octomilek

V případě, že se octomilky v domácnosti už rozmnožily, můžete je jednoduše vysát pomocí vysavače. Tato metoda sice neřeší problém u kořene, ale alespoň dočasně pomůže snížit jejich počet.

Shutterstock

Prevence výskytu octomilek

Správné skladování potravin

Abyste předešli masivnímu výskytu, je důležité dbát na správné skladování potravin. Ovoce, zeleninu a další potraviny náchylné ke kažení nenechávejte dlouho při pokojové teplotě, ale raději je uchovávejte v chladu. Zbytky jídla a kávovou sedlinu vždy ukládejte do uzavřených nádob či pytlů, než je vyhodíte.

Pravidelný úklid a údržba

Dalším preventivním opatřením je důsledný a pravidelný úklid domácnosti. Pravidelně čistěte odpad, abyste odstranili případné nahromaděné zbytky potravin, a nezapomínejte na časté vynášení odpadkových košů. Pravidelně také kontrolujte a udržujte vlhkost v květináčích, aby nepřitahovala octomilky.

Využití lákadel

Pokud chcete mít jistotu, že se octomilky v domácnosti neusídlí, můžete využít různá lákadla. Umístěte misky s octem, červeným vínem nebo hnijícím ovocem na exponovaná místa, kde obvykle poletují.

Reklama