Aft, nepříjemné onemocnění, které občas trápí většinu z nás. Kde vznikají, jaká je příčina a jak se jich zbavit? Babská rada poradí

Známe to všichni. Z ničeho nic začneme mít nepříjemný pocit v části naší ústní dutiny, a když se podíváme do zrcadla, objevíme malý, většinou bílý či nažloutlý, vřídek – aftu. Afty jsou jedním z nejčastějších onemocnění dutiny ústní, celosvětové statistiky uvádějí, že na ně trpí až čtvrtina populace, většinou děti a mladí lidé do třiceti let. I když jsou afty neboli stomatisis aphtosa onemocněním, které obvykle trvá jen několik málo dní, jsou velmi nepříjemné, neboť znepříjemňují polykání, žvýkání i mluvení.

Kde afty vznikají?

Afty nejčastěji vznikají v místě, kde není sliznice na svém povrchu dostatečně keratinizována, obvykle na patře, spodní straně jazyka, obecně v přední části naší ústní dutiny, případně i na mandlích. Vznikání afty zaznamenáme obvykle již několik dní před vlastním objevením vřídku, sliznice zde je citlivá až bolestivá, nepříjemně svědí. I když většině lidí se afty objevují jednotlivě, může se jich v našich ústech objevit i několik najednou. Afta má nejprve podobu jakéhosi puchýřku, který za krátkou dobu splaskne a promění se v malý vřídek. V naprosté většině případů afta za několik málo dní, cca týden, samovolně vymizí, bez zanechání jakékoli jizvy.

Příčin je mnoho

Čtěte také: Lékaři varují: Toto nám skutečně hrozí, pokud budeme často užívat antibiotika. Pokud se dá, vyhněte se jim obloukem!

Pokračování článku na další stránce