Alarmující návrat nemocí z 19. století: Svět bojuje s kurdějemi, svrabem a spalničkami

V současných dobách, kdy medicína a očkování dosáhly vysoké úrovně, bychom si mohli myslet, že nebezpečné nemoci 19. století jsou již minulostí. Bohužel, realita je jiná. Britská Národní zdravotní služba (NHS) nedávno zveřejnila šokující informaci o návratu nemocí, které byly považovány za téměř vymýcené. Mezi těmito nemocemi se objevuje svrab, kurděje a spalničky. Co způsobuje tento návrat? Jaké jsou důsledky pro veřejné zdraví? V tomto článku se budeme podrobněji zabývat těmito otázkami a hledat možná řešení.

Reklama

Návrat nemoci z minulosti

Svědivá vyrážka, která může trvat i několik měsíců, je jedním z hlavních příznaků svrabu. Tato nemoc, způsobená roztoči, se považuje za vysoce nakažlivou a může mít významný vliv na zdraví nakaženého jedince. Překvapivě se svrab vrátil do Británie s velkou silou. Za pouhý týden bylo zaznamenáno téměř třicet tisíc nových případů.

Reklama

Důvodů tohoto návratu je hned několik. Jedním z nich je nižší proočkovanost populace. Před zavedením plošného očkování v 50. letech 20. století bylo svrabem postiženo desítky tisíc Britů ročně. Dnes je počet případů o řád nižší, ale na začátku tohoto století se pohyboval jen kolem pár set případů ročně. Odborníci proto vidí neochotu některých lidí podstoupit očkování jako jeden z faktorů návratu této nemoci.

Zdroj Shutterstock

Dalším důvodem je špatná strava a podvýživa. Nedostatek živin oslabuje imunitní systém a zvyšuje náchylnost k infekcím. Britští zdravotníci upozorňují na význam vyvážené stravy jako prevence proti svrabu.

Reklama

Kurděje

Kurděje, další nemoc z minulosti, se také vrací do povědomí. Tato nemoc, způsobená nedostatkem vitaminu C, může mít fatální následky. Kromě tradičních příznaků jako ospalost a nateklé dásně, můžou kurděje způsobovat i vnitřní krvácení. V minulosti byla tato nemoc typická zejména u mořeplavců, kteří neměli dostatečný přísun čerstvého ovoce a zeleniny.

Podobně jako svrab, i kurděje byly rozšířeny v chudinských čtvrtích. Dělníci a další zaměstnanci neměli přístup k čerstvým potravinám, které obsahují vitamín C. Nedostatek slunečního světla byl dalším faktorem přispívajícím k návratu této nemoci.

Zdroj: Shutterstock

Spalničky: Epidemie, která se nechce vzdát

Spalničky, nemoc, která dokázala v minulosti vymýtit celé vesnice a městské čtvrti, se také nevzdávají. I přes úspěchy plošného očkování a práci vědců jako Johna Franklina Endersa, kterému se přezdívá „otec moderní vakcíny“, jsou spalničky stále přítomné. Ačkoli je počet případů relativně nízký, je důležité udržovat co nejvyšší úroveň očkování, aby se zabránilo opětovnému rozšíření nemoci.

Epidemie spalniček, kterým dnes čelíme, je důsledkem nedostatečné proočkovanosti populace. Očkování je nejúčinnější způsob, jak získat imunitu proti spalničkám a zabránit jejich šíření. Je důležité, aby co největší počet lidí byl proti této nemoci chráněn.

Zdroj: Shutterstock
Reklama