Americký novinář zemřel při natáčení prchajících obyvatel Irpině, během života získal řadu významných ocenění

V ukrajinské válečné vřavě už zemřeli tři novináři. Podle nejnovějších zpráv je poslední obětí oceňovaný americký novinář Brent Renaud, kterého ruští vojáci zabili při natáčení prchajících obyvatel z obléhaného města Irpiň nedaleko Kyjeva. Renaud byl videožurnalista, který dokumentoval nárůst extremismu i válečné vřavy po celém světě včetně Libye, Egypta, Iráku nebo Afghánistánu. Během irpiňského incidentu byl zraněn i další novinář, který je v současné chvíli v péči místních lékařů.

https://en.newsner.com/

Dokumentace evakuujících uprchlíků

Velitel kyjevské krajské policie Andrij Nebytov potvrdil tragický skon novináře během natáčení prchajících uprchlíků z Rusy obléhaného města, které patří do kyjevské metropolitní oblasti. 51letý Renaud pracoval na videoreportážích z Ukrajiny dokumentujících uprchlíky a válečné dění. Podle vyjádření The New York Times byl vyhledávaným odborníkem, který získával cenné zkušenosti ve válečných konfliktech po celém světě. „Během okupace byl dnes zabit americký občan, zaplatil životem za snahu o zdokumentování pravdy o krutém zacházení ruských jednotek na Ukrajině,“ dodal Nebytov.

Auto pod palbou

Podle dalšího novináře z dodávky, který doprovázel Renauda při natáčení, právě projeli kontrolním stanovištěm a přibližovali se k Irpini. Město je v posledních dnech pod neustálou palbou, těžké boje znemožňují efektivní evakuaci místních starších obyvatel, žen a dětí. Ve chvíli, kdy chtěli kamerami zachytit prchající, se dostalo auto pod palbu z ruské strany nehledě na novinářské značení „PRESS“. Renaud byl zasažen kulkou do krku, svým vážným zraněním podlehl okamžitě na místě. Druhý zraněný novinář se dostal do nemocnice, kde se ze svých poranění léčí.

Čtěte také: Přítomnost otce u porodu, ano či ne

Nebezpečná mise při zprostředkování pravdy

Cliff Levy, šéfredaktor New York Times, byl zprávou o skonu Brenta Renauda velmi zdrcený a na Twitteru uvedl: „Byl talentovaný fotograf a filmař, na Ukrajinu nebyl vyslán redakcí New York Times. Jedná se o obrovskou ztrátu, protože lidé jako Brent podstupují největší riziko pro zprostředkování pravdy. Brent za každodenní svědectví o utrpení na Ukrajině způsobeném ruskou invazí zaplatil smrtí.“ Nebezpečná setkání potvrzují i další novináři na Ukrajině, kteří se dostali do blízkosti bojů nebo do oblastí, kde operují ruské invazní jednotky.