Je více než jasné, že smrti se nevyhne žádná lidská bytost. V této souvislosti byla provedena v anglické nemocnici Royal Stoke University Hospital studie, která cílila na touhy a poslední přání umírajících pacientů. Jistě byste neuhodli, co tito lidé požadovali.

Jak zněla poslední přání umírajících lidí?

Vědci zjišťovali poslední přání umírajících pacientů od zdravotních sester, které se o ně staraly. A zde je výčet těch nejčastějších z nich:

  • Někteří lidé žádají od sestřiček těsně před svým skonem oblíbený šálek čaje.
  • Vyskytly se i případy, kdy pacienti vyžadovali přítomnost svých psích či kočičích mazlíčků u lůžka.
  • A velmi častá je také prosba ohledně podání oblíbeného alkoholického nápoje.

Dojemný příběh z anglické nemocnice

Zdravotní sestra Angela Beesonová se na téma smrt více rozpovídala. V mysli ji totiž utkvěl manželský pár, o který až do posledních dnů pečovala. Oba lidé byli ve velmi špatném zdravotním stavu, a tak si vyžádali, aby byla jejich lůžka přisunuta k sobě. Během svých posledních dní na tomto světě se partneři drželi za ruce a zpívali svou oblíbenou píseň. Asi o deset dní později zemřeli přesně ve stejný čas. Tomu se říká láska na život a na smrt.

Blížící se smrt neprožívají nemocní lidé tak intenzivně, jako jejich okolí

Jiné zdravotní sestry podotýkají, že umírající lidé jsou vlastně s blížící se smrtí velmi smíření a neprožívají tyto okamžiky nějak nešťastně. Je to právě naopak. Mnoho z nich cítí úlevu a pocit štěstí. Zářným příkladem je muž, který celý život tvrdě pracoval a příliš si neužíval život. Nemoc si vlastně způsobil tvrdou dřinou a nulovým odpočinkem. Až na smrtelné posteli pocítil jistou úlevu a klid. Lidé v poslední fázi svého života prožívají nezvykle málo negativních emocí. A to se může zdát okolí velmi podivné, je tomu ale tak.

Poslední dny svého života prožívají někteří lidé v nebývalé euforii

Ošetřující personál také sděluje, že mnoho pacientů v poslední fázi svého života popisuje krásné místo, na které se dostane. Doslova se dostanou do jakéhosi deliria či euforie a vidí třeba i nebe, tak jako jeden z nemocných v anglické nemocnici. Další lidé zase tvrdí, že je přichází navštívit k lůžku před ochodem z tohoto světa jejich zemřelí příbuzní. Mnoho z nich tedy umírá ve štěstí a spokojenosti.

Vědci odhalili zajímavé věci o lidském mozku

Na závěr si ještě řekněme několik zajímavostí o lidském mozku a jeho pochodech těsně po smrti. Vědci totiž zjistili, že člověk je schopen vnímat dění kolem sebe ještě několik hodin poté, co se srdce zastaví. Může dokonce slyšet hlasy kolem své hlavy. To potvrdily ostatně i výsledky výzkumu amerického doktora Sama Parnia, který sledoval pacienty po klinické smrti a dokonce s nimi posléze promlouval o posmrtných zážitcích.

Sdílejte článek