Banánové slupky do koše? Nepřipravujte se zbytečně o nejlepší možné hnojivo pro růže i zeleninu!

Málokdo ví, že banánové slupky jsou jedlé. Sice nevypadají vábně, ale je tomu tak. Jistě se nenajde mnoho odvážlivců, kteří by je konzumovali, i tak najdou využití. Do koše totiž rozhodně nepatří, lze je použít mimo jiné jako výtečné ekologické hnojivo. Banánové hnojivo se hodí k růžím a k dalším rostlinám včetně zeleniny. Jak posílit rostliny pomocí banánových slupek?

Pro krásné růže

Banánové slupky se používají s úspěchem v lidovém léčitelství, obsahují totiž zdraví prospěšné minerály, enzymy a antioxidanty. Nepomáhají jen lidem, s úspěchem mohou suplovat drahá hnojiva, která se prodávají v hobbymarketech nebo v zahradnických centrech. Použití banánového hnojiva je možné například na růže, které kvetou od prvních letních dnů a potřebují pro svůj krásný vzhled dostatek výživných látek. Banánové slupky se mohou přidat do půdy při sadbě nových keříků. Stačí nasekat slupky a smíchat s kompostem a vystlat směsí oblast kolem rostliny. Kromě banánů se pro růžové řízky může použít též brambora.

https://www.express.co.uk/

Dávka draslíku, hořčíku a fosforu

Banány patří mezi zdravé a výživné ovoce, slupka rozhodně není pozadu, protože obsahuje velké množství minerálů, především draslíku, hořčíku, fosforu, vápníku, síry a železa, prvků, které jsou pro bujný růst rostlin nezbytné. Minerály posilují odolnost, k tomu pomáhají probudit kvetení. Kromě toho se v banánových slupkách nacházejí fosfáty, enzymy a antioxidanty, které brání před rozvojem chorob a působí proti mšicím. Odborníci radí při použití banánových slupek dostatečnou zálivku, aby se napomohlo jejich rozkladu, obdobně se doporučuje jejich nasekání nadrobno.

Jak používat banánové slupky

Kromě přidání banánových slupek přímo k rostlinám při výsadbě je možné je zapracovat přímo do kompostu, který se následně používá pro zahnojení všech rostlin. Dále se doporučuje omyté a nasekané slupky vložit do konve s vodou a nechat dva dny odstát, poté s banánovou zálivkou zalít nejen růže, ale také zeleninu nebo ovocné keříky. Neméně častou metodou je sušení banánových slupek, jejich následné sušení a použití nadrceného prášku ke kořenům nebo do zálivky (na 5 litrů vody 1 lžička sušené směsi).

https://www.express.co.uk/

Zdroj: express.co.uk