Redakce ProSvět.cz
27 ledna, 2019

Historické události by se rozhodně měly připomínat a toto platí 2x tak pro období II. světové války a holocaust, aby se takové strašné činy už nikdy v budoucnu neopakovaly.

Filmové ztvárnění je pohodlná a přístupná metoda připomenutí víceméně úplně všem. I těm, kteří nemusí být zapáleni do dějepisu nebo nejsou vášnivými čtenáři. Připravili jsme si pro vás seznam 10 úžasných filmů ne stejnou tématiku a přesto je každý z nich jiný a unikátní. Rozhodně stojí všechny za zhlédnutí!

(filmy jsme v žebříčku řadili náhodně - číslo neodpovídá kvalitě filmu)

1) Sophiina volba (1982)

Název Sophiina volba zná snad úplně každý. Buď kvůli knize (William Styron) nebo filmu, díky kterému se tento název začal používat i jako fráze, kterou použijete ve chvíli, kdy čelíte těžkému, bolestivému rozhodování. Konkrétně v tomto světoznámém příběhu se musela matka rozhodnout, které z jejich dětí bude žít a které ne, což je naprosto nepředstavitelná a bolestivá volba. O hlavní roli se postarala skvělá Meryl Streep a za svůj neuvěřitelný výkon získala Oskara.

2) Život je krásný (1997)

Ochránit své dítě a ujistit ho, že je všechno v pořádku, když jste v koncentračním táboře je skoro nemožný úkol. I přesto se o to pokusil otec melého Giousé, když byli odvezeni do koncentračního táboru. Svému synovi se snaží namluvit,  že je to jen hra. Snaží se být pozitivní i v těch nejtěžších chvílích a dokázat, že život je opravdu krásný.

3) Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Tento film je bezesporu jedním z nejsilnějších filmů z tohoto seznamu. Příběh vypráví o nacistickém důstojníkovi a jeho rodině, se kterou se musí přestěhovat mimo město. Malý chlapec (hlavní hrdina a syn důstojníka) si nemá s kým hrát a tak se vydá na průzkum. Narazí na "farmu", jak říký koncentračnímu táboru a zde potká chlapce, který je stejně starý (Shmuel). Postupem času se z nich stanou dobří přátelé. Konec filmu je opravdu tragický a srdcervoucí. Poukazuje na to, jak i ti nejvíce nevinní (děti) lehce přišli o život.

4) Nashledanou, chlapci (1987)

Francouzský film od režiséra Louise Malla vypráví příběh 3 židovských studentů, kteří se ukrývají ve škole, která je okupovaná během II. světové války. Film je plný emocí a napětí. Herecké výkony jsou skvělé!

5) Saulův syn (2015)

Tento film je trochu silnější kafe v tom ohledu, že opravdu ukazuje, jakých zrůdných činů se může člověk dopustit na druhém člověku. Díky skvělému zpracování získal tento film hned několik významných ocenění.

6) Pojď a uvidíš (1985)

Tento film vypráví příběh o chlapci, který je součástí sovětského odboje proti nacistům. Ukazuje nacistickou okupaci běloruského SSSR a všechny hrůzy, které s tím souvisí. Tento film se obecně považuje jako jeden z nejlepších válečných filmů a sloužil jako velká inspirace pro mnoho dalších režisérů.

7) Evropa, Evropa (1991)

Tento film vypráví o německém Židovi, který se vyhne koncentračnímu táboru a osudu všech dalších Židů díky tomu, že byl jedním z nich, kteří podstoupili "převýchovu". Sallymu jde jen o to přežít. Tento film byl natočen prodle autobiografie. Film získal mnoho uznání společně s Polskou režisérkou Agnieszkou Holland.

8) Pianista (2002)

Film vypráví příběh polského Žida Wladyslawa. Ukazuje, jak se podmínky měnily po příchodu nacistů do Varšavy. Svobody Židů se pomalu omezují, mnoho z ních je převezeno do koncentračních táborů. Wladyslaw se tomuto osudu snaží vyhnout, jak jen to jde. Tento velmi oceňovaný film režíroval Roman Polanski podle knihy z roku 1946 (Szpilman).

9) Schindlerův seznam (1993)

Tento příběh je založen na skutečných událostech. Továrník Oskar Schindler zaměstnává se své továrně v Krakově mnoho Židů z nedalekého ghetta. Oskar chce odkoupit továrnu a zaměstnat zde co nejvíce Židů. Němci se ovšem ke konci války rozhodnou přesunout všechny Židy z Krakova do Osvětimi. Tomu se Schindler snaží zabránit a zachránit, co nejvíce lidských životů, i když je to velký risk.

10) Šoa (1985)

Tento dokument má 9 hodin, ale každá z nich stojí za to. Dostane se vám spousta dobových záběrů právě z tohoto období. Na tomto dokumentu se podílelo celkem 25 autorů a spousta svědků a těch, co hrůzny války přežili.

 

Doufáme, že jsme vám představili i filmy, které neznáte a máte už jasný plán na dnešní večer!

Sdílejte článek