Berete si s sebou mobil i na toaletu? Názorně vám vysvětlíme, proč byste s tím měli přestat

Velkým plusem moderních mobilních telefonů, smartphonů, je skutečnost, že kromě klasických funkcí telefonu v sobě skrývají fotoaparát, čtečku knih, fotoalba, diář, kalendář, a navíc z něj můžete také surfovat po internetu. Toto velké plus však může představovat také mínus, protože je velice snadné získat na smartphonu a jeho neustálém používání závislost.

Někteří lidé jsou tak „spojeni“ se svým telefonem, že si jej s sebou berou úplně všude, dokonce i na toaletu. To s sebou nese ovšem jistá rizika, kterých si tito lidé často nejsou vůbec vědomi. Pokud tedy vy nebo někdo z vašich blízkých do této skupiny patříte, měli byste zpozornět a přečíst si níže uvedená varování. Používání telefonu na toaletě totiž s sebou nese některá rizika, zejména zdravotní.

Snížená výkonnost

Sami dobře víte, jak je snadné se při hledání na internetu, četbě zajímavých článků nebo chatu s přáteli „ztratit v čase“. Znamená to nejen to, že se vám těmito činnostmi vykonávanými na toaletě zkracuje reálný čas, ve kterém můžete pracovat, studovat nebo se věnovat svým koníčkům, ale také to, že se dostatečně nevěnujete účelu, pro který jste toaletu navštívili.

Čtěte také: Zázvorový čaj dle receptu staré kořenářky: Čistí játra

Snížení schopnosti přemýšlet

Je doloženo, že příliš časté používání mobilních telefonů má negativní vliv na schopnost přemýšlet a hledat potřebná řešení problémů. Proto je zapotřebí naučit se využívat určité časové úseky, kdy se od technologií zcela odpojíte, přičemž pobyt na toaletě by měl být jedním z nich.

Přílišné spoléhání na telefon

Lidé s vytvořenou nebo vytvářející se závislostí na smartphonech se vyznačují tím, že smartphone s jeho přístupem na internet a různými aplikacemi považují za jediný možný zdroj informací a podnětů, na který se automaticky obracejí. Je velice zdravé telefon odložit a vzít do ruky knihu, jít se projít do přírody nebo navštívit například muzeum.

Možné dopady na tělesné zdraví

Používání telefonu na toaletě vede často k tomu, že tam pak uživatelé sedí mnohem díle, než je zapotřebí, což může vyústit ve zhoršenou hybnost kolen nebo například problémy s funkčností pánevního dna, jehož svalstvo díky dlouhodobé nepřirozeně předkloněné poloze ztrácí schopnost efektivně podporovat pozici vnitřních orgánů, například močového měchýře. Dalším problémem může být také zvýšené riziko hemoroidů, způsobené právě tlakem na okolní orgány.

Je třeba si také uvědomit, že po použití toalety je nutno umýt si ruce, aby se zabránilo vzniku a šíření bakteriálních infekcí. Mobilní telefony ale ve velké míře bakterie přitahují a uživatelé je budou těžko dezinfikovat po každém použití toalety. Mnohé patogeny, které se vyskytují v prostředí mobilního telefonu, nejsou pro lidské zdraví nebezpečné, ale právě v prostředí toalety se zvyšuje riziko rozšíření nebezpečných patogenů, které mohou člověku způsobit například problémy zažívacího traktu.