Boj zemědělců s obchodníky? Řešením je vlastní řetězec!

Neustále rostoucí ceny a vysoká inflace. Slova, která slýchají Češi v posledních dvanácti měsících neustále. A nejen slýchají, pociťují je při nákupech potravin, oblečení nebo při návštěvě sportovních či kulturních aktivit. Ceny všeho rostou do neskutečných výšek, přesto se najdou komodity, které tak drahé nejsou. Například u zemědělců lze nakoupit velmi levně potraviny. Jak je to možné? A kde se nacházejí obchody s kvalitními výrobky za rozumnou cenu?

shutterstock.com

Vyšší ceny, nižší kvalita

Potraviny jsou tématem mnoha posledních let, protože ne vždy kvalita odpovídá vysoké ceně. V nynějších časech se stále více připomíná, že vysoké ceny vytvářejí obchodníci, zejména nadnárodní obchodní řetězce, které drtí zákazníky, ale také své dodavatele, zejména tuzemské zemědělce. Obchodní řetězce mají totiž velmi silnou pozici na trhu, což je trnem v oku zákazníkům. Navíc kvalita potravin stále neodpovídá západním standardům, byť jsou u nás ceny vyšší než za hranicemi.

Nákupy u sousedů

Kvalita je důvodem pro cesty za nákupy zejména do Německa, ale také do sousedního Polska, které je obrovským zemědělským producentem. Netratí jen stát nebo tuzemští obchodníci, nýbrž zejména čeští zemědělci, kteří nemají odbyt svého zboží nebo musí neúměrně snižovat ceny pod své vlastní výrobní náklady. Právě tato situace vedla zemědělská družstva k založení vlastních obchodů nebo dokonce řetězců.

Čtěte také: Výšivky jsou zajímavou dekorací interiéru. Inspirujte se minulostí

shutterstock.com

Vlastní obchody a podnikové prodejny

Příkladem je Hanácký grunt nabízející zboží ze zemědělského družstva Unčovice, který má v sortimentu masné a mléčné výrobky, mouku, zeleninu nebo ovoce za ceny široko daleko neslýchané. Vlastní obchody nebo podnikové prodejny jsou levné natolik, že nepotřebují žádnou další reklamu, protože si lidé vzájemně mezi sebou sdělí dobré zkušenosti. Navíc jsou zde prodávané potraviny čerstvé. Argumentem pro nákup v těchto prodejnách je také menší uhlíková stopa, protože veškeré výrobky jsou lokální.

Zdroj: ifunny.eu