Možná jste o tom nikdy neslyšeli, ale syndrom drážidvého tračníku (nebo také IBS) je velmi nepříjemné onemocnění. Jde o kombinaci mnoha symptomů, včetně bolesti žaludku a střev. Můžete trpět zácpou nebo naopak průjmem, nadýmáním, plynatostí, křečmi a bolestmi po celou dlouho noc. I přes to, že to není nějaké životu nebezpečné onemocnění, může ovlivnit váš životní styl a kvalitu života.
Může to být také dlouhotrvající zdravotní problém a může vás přinutit změnit pracovní nasasazení nebo pracovní dobu. Syndrom dráždivého tračníku nezvyšuje riziko jiných poruch tračníku, jako je Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida, ale syndrom chronické únavy a deprese jsou časté u pacientů s IBS.[hana-code-insert name=’google‘ /]
Zde jsou některé z příznaků této nemoci, o kterých byste měli vědět !
1. Bolest břicha
Bolest břicha může být způsobena právě syndromem dráždivého střeva. Bolest je obvykle rozšířena a není omezena na konkrétní část.
Právě svážení tenkého a tlustého střeva je příčinou bolesti žaludku. Po jídle se může objevit bolest břicha a bolest obvykle ustane po vyprázdnění.
2. Zácpa
Zácpa je dalším znakem IBS a trvá několik dní. Zácpa je následována obdobím průjmu. Stav se zhoršuje úzkostí a stresem. Cvičení jógy, terapie nebo cvičení může zlepšit symptomy IBS. Doporučuje se konzultovat s lékařem, jestliže trpíte těžkou zácpou a průjmem.
3. Přítomnost hlenu ve stolici
Přítomnost hlenu ve stolici je častá u pacientů s IBS. Produkce hlenu je běžná, ale zvyšuje se u těch, kteří trpí IBS. Krev není v IBS běžná. Takže, promluvte se svým lékařem, pokud najdete krev ve stolici.
4. Nadýmání
Nadýmání jsou otoky v důsledku akumulace planu a IBS může vést k nadýmání břicha. Opuch žaludku může způsobit bolest a utahování. Někdy je nadýmání doprovázeno bolestí žaludku. U IBS se bakterie, které jsou normálně přítomny ve vašem střeva, stávají nevyváženými a způsobují nadýmání.
5. Symptomy se vyskytují během dne
Symptomy syndromu dráždivého tračníku se během dne vyskytují, jak jste během dne stresováni a příznaky IBS se zhoršují stresem. Podmínky jsou na konci dne horší, ale většinou se v noci zpomaluje, protože v noci nejste v žádném stresu.
Pokud se u Vás vyskytnou tyto příznaky, poraďte se s lékařem a pro správnou diagnózu a léčbu.