Bolí Vás často záda? Zapomeňte na prášky, injekce a jiné nezabírající metody moderní léčby. Raději zvolte tento komplex cvičení. Kdo ho vyzkoušel, ten byl po pár dnech bez bolesti. Jak je to možné? -
Menu

Bolí Vás často záda? Zapomeňte na prášky, injekce a jiné nezabírající metody moderní léčby. Raději zvolte tento komplex cvičení. Kdo ho vyzkoušel, ten byl po pár dnech bez bolesti. Jak je to možné?

Jde o výbornou formu terapie, která se může stát báječnou součástí Vašeho každodenního života. Stačí jen chvilka klidu, pozornosti na cvičení, a poznáte, jak Vám tyto cviky zpříjemní život. Odstraní bolest kloubů, ztuhlost svalů a zlepší pružnost celé horní části těla.

Jóga pro páteř a záda

Ideálním způsobem na procvičení často bolavých partií je jóga. Tento vytvořený soubor cvičení, zaměřený na záda a páteř, Vám pomůže odstranit napětí v hlavě, krku a ramenou. Jde o velmi jednoduchý systém, který Vám zabere velmi krátký čas. Stačí Vám k tomu jen:

  • prostorné a tiché místo
  • podložka
  • 10 minut denně
  • chuť zbavit se bolesti

Doporučuje se cvičení provádět buď ráno chvíli po probuzení nebo k večeru po práci. Máte-li možnost, určitě doplňte cvičení o relaxační hudbu, která Vám tyto okamžiky dokáže zpříjemnit. Zacvičíte si a navíc si odpočinete, což je v dnešní uspěchané době potřeba. Samozřejmě lze cvičení provádět kdykoliv i během dne. Máte-li možnost na chvíli si odpočinout, neváhejte a protáhněte se. Vaše tělo se Vám jistě brzy s radostí odvděčí.

Soubor cvičení

Je velmi důležité, abyste se při cvičení cítili dobře. Z toho důvodu zvolte pozici, která je pro Vás pohodlná. Je ovšem potřeba, abyste při cvičení drželi záda rovně. Doporučují se pozice:

  • orientální lotosová
  • klečení na kolenou a současné sezení na patách
  • sezení na malé židli

Nedokážete-li zaujmout lotosovou pozici, nic se neděje. Vhodnou variantou je právě klek na kolenou se sezením na patách. Je-li pro Vás problém udržet v těchto pozicích záda rovná, můžete využít židli s opěrkou. Nicméně to berte jen jako začátečnickou pomůcku a vodítko. Časem a pravidelným cvičením zjistíte, že již židli potřebovat nebudete.

Zaujměte pohodlnou pozici, uvolněte se a pomalu začněte provádět jednotlivá cvičení za sebou. Snažte se přitom každý pohyb procítit. Samozřejmě je také velmi důležité dýchání. Dýchejte zhluboka a pozvolně.

Cvičení 1

Posaďte se, narovnejte záda, ruce položte na nohy a vytáhněte hlavu (krk) nahoru. Cítíte, jak se Vám napínají svaly na krku? Postupně naklánějte hlavu na levou a pravou stranu do úhlu 45°.

Pomalu začněte snižovat bradu směrem k hrudníku. Ruce složte do zámku a položte je na zadní stranu hlavy. Pomalu a lehce otočte krkem doprava a následně doleva, jako byste tahali krční obratle. Je velmi důležité, abyste v žádném případě nevyvíjeli zbytečný nátlak rukou na krk. Toto cvičení je potřeba provádět lehce, hladce a bez jakéhokoliv násilí. Stačí používat jen vlastní váhu rukou. Postupně byste měli cítit, jak se páteř začíná uvolňovat.

Cvičení 2

Další cvičení je následující. Sundejte ruky z temena hlavy a položte je na kolena.  Pokračujte v lehkých pohybech krku, tentokrát ale nahoru a dolů. Zbytečně hlavou neházejte, ale plynule jí pohybujte. Při pohybu nahoru se nadechujte a při pohybu dolů k bradě vydechujte.

Vezměte dlaň a středem ji položte do oblasti mezi obočím. Lehce dlaní začněte tlačit proti hlavě, a přitom se snažte pomocí krčních svalů tomuto tlaku odolat. Během tohoto cvičení by měli být protaženy a posíleny svaly krční páteře. V případě, že ucítíte bolest, ihned s tímto cvičením přestaňte, ať nedojde k zablokování krční páteře. Stejným postupem proveďte cvičení i ze stran. To znamená, že střed dlaně položíte na levé a následně pravé ucho a pokusíte se krčními svaly odolávat tlaku.

Cvičení 3

Pro zdravý a silný krk je velmi prospěšné následující cvičení. Bradou táhněte k hrudníku, a přitom páteří provádějte vlnovitý pohyb směrem dopředu.

Pravou rukou uchopte levé rameno a vydržte v této pozici po dobu 10 sekund. Stejný postup opakujte pro druhé rameno. Jedná se o jednoduché cvičení, které snadno uvolní svalové napětí v krku. Lze ho provádět kdykoliv během dne i ve stoje (v kanceláři, ve frontě). Ideální cvičení pro lidi, kteří tráví většinu svého dne u počítače. Právě nesprávná pozice hlavy při sezení u počítače je zdrojem mnohých problémů.

Cvičení 4

Ruce složte opět v zámek a natáhněte je co nejvíce nad hlavu. Ramena přitahujte k uším a bradu volně spusťte k hrudníku. Zkuste v této pozici vydržet 1-2 minuty. Brzy poznáte, že se jedná nejen o protahovací pozici, ale také o relaxaci.

Tentokrát se postavte na chodidla a hrudníkem se pokuste dostat se mezi kolena. Opět složte ruce do zámku a dejte je za hlavu. Zkuste se pokusit maximálně uvolnit hlavu a krk. Po chvilce byste měli začít cítit, jak se Vaše páteř uvolňuje.

Budete-li tato jednoduchá cvičení pravidelně a poctivě provádět, brzy sami poznáte, jak pozitivní účinky na Vaše tělo mají.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2

Líbil se vám článek?

Tisk
CVIČENÍ

Problémy se zády a jejich časté bolesti jsou známou civilizační…

Bolesti v zádech a krku se proměnily v novou epidemii 21. století. Zpravidla jsou způsobeny špatným držením těla a dlouhodobým…
CVIČENÍ

Žádné léky, ani žádné chirurgické zákroky. Na bolesti páteře platí…

Bolesti páteře nejsou nic pěkného. Je to bolest, která se často nedá vydržet a ještě horší to je v případě, když…
CVIČENÍ

Problémy s páteří mohou být minulostí. Stačí znát tyto revoluční…

Pokud vás ještě nikdy nebolela záda, pak patříte takřka k ohrožené skupině lidí. Normální totiž dnes je, že téměř každý člověk…
CVIČENÍ

Ani léky, ani jídlo, ani změna životního stylu. Nic z toho…

Chcete být zdraví? Na internetu najdete celou řadu různých „zaručených“ receptů, jak na to. Mohou se týkat jídla, životního stylu,…
CVIČENÍ

Druhá brada, povislá kůže na krku, málo napnutá pleť a…

Každá žena chce být krásná. Bohužel s postupem času se mohou objevovat problémy s kůží. Ta už nemusí být tak pružná, což…
CVIČENÍ

Trápí vás kýla? Může postihovat celou řadu částí vašeho těla.…

Kýla meziobratlových plotének, je problém, který postihuje čím dál větší množství populace. Podle lékařů se jedná o poměrně mladý zdravotní…