David Hampl
3 června, 2019

Žijeme v době, ve které čím dál častěji, zapomínáme na pohyb, a sedavý způsob života se stává životním stylem většiny populace. Z toho důvodu je naše tělo náchylnější k deformacím a vznikají tak různé zdravotní problémy. Bolest zad patří v současné době k jedním z nejčastějších trápení většiny lidí. Prosedíme více jak 8 hodin denně u počítače, neustále držíme v ruce telefony, čímž nutíme už tak unavený krk k nepřirozeným pozicím. Vznikají tak potíže, které jsou velmi často spojené s velmi nepříjemnými bolestmi, a dokáží nám znepříjemnit nejeden hezký okamžik.

Zdroj bolesti

Bolest zad může vznikat v souvislosti s:

 • náročným zaměstnáním
 • nesprávným sezením a držením těla
 • stresem

Většinou tak vznikají bolesti krku, ramen a hlavy. Každopádně všichni, kdo se s těmito bolestmi setkali, jistě ví, jak nesnesitelná bolest to dokáže být.

Řešením je cvičení

Jak se takových problémů zbavit? Ideální řešení je začít pohybem u sebe samého. Ideální variantou je pravidelná lekce jógy. Jenomže ne všichni máme každý den čas trávit hodinu až dvě na lekcích. Z toho důvodu byl vytvořen skvělý komplex cvičení, který v sobě zahrnuje jógové pozice, které procvičí, protáhnou a posílí části:

 • krku
 • hlavy
 • a ramen

Jde o výbornou formu terapie, která se může stát báječnou součástí Vašeho každodenního života. Stačí jen chvilka klidu, pozornosti na cvičení, a poznáte, jak Vám tyto cviky zpříjemní život. Odstraní bolest kloubů, ztuhlost svalů a zlepší pružnost celé horní části těla.

Jóga pro páteř a záda

Ideálním způsobem na procvičení často bolavých partií je jóga. Tento vytvořený soubor cvičení, zaměřený na záda a páteř, Vám pomůže odstranit napětí v hlavě, krku a ramenou. Jde o velmi jednoduchý systém, který Vám zabere velmi krátký čas. Stačí Vám k tomu jen:

 • prostorné a tiché místo
 • podložka
 • 10 minut denně
 • chuť zbavit se bolesti

Doporučuje se cvičení provádět buď ráno chvíli po probuzení nebo k večeru po práci. Máte-li možnost, určitě doplňte cvičení o relaxační hudbu, která Vám tyto okamžiky dokáže zpříjemnit. Zacvičíte si a navíc si odpočinete, což je v dnešní uspěchané době potřeba. Samozřejmě lze cvičení provádět kdykoliv i během dne. Máte-li možnost na chvíli si odpočinout, neváhejte a protáhněte se. Vaše tělo se Vám jistě brzy s radostí odvděčí.

Soubor cvičení

Je velmi důležité, abyste se při cvičení cítili dobře. Z toho důvodu zvolte pozici, která je pro Vás pohodlná. Je ovšem potřeba, abyste při cvičení drželi záda rovně. Doporučují se pozice:

 • orientální lotosová
 • klečení na kolenou a současné sezení na patách
 • sezení na malé židli

Nedokážete-li zaujmout lotosovou pozici, nic se neděje. Vhodnou variantou je právě klek na kolenou se sezením na patách. Je-li pro Vás problém udržet v těchto pozicích záda rovná, můžete využít židli s opěrkou. Nicméně to berte jen jako začátečnickou pomůcku a vodítko. Časem a pravidelným cvičením zjistíte, že již židli potřebovat nebudete.

Zaujměte pohodlnou pozici, uvolněte se a pomalu začněte provádět jednotlivá cvičení za sebou. Snažte se přitom každý pohyb procítit. Samozřejmě je také velmi důležité dýchání. Dýchejte zhluboka a pozvolně.

Cvičení 1

Posaďte se, narovnejte záda, ruce položte na nohy a vytáhněte hlavu (krk) nahoru. Cítíte, jak se Vám napínají svaly na krku? Postupně naklánějte hlavu na levou a pravou stranu do úhlu 45°.

Pomalu začněte snižovat bradu směrem k hrudníku. Ruce složte do zámku a položte je na zadní stranu hlavy. Pomalu a lehce otočte krkem doprava a následně doleva, jako byste tahali krční obratle. Je velmi důležité, abyste v žádném případě nevyvíjeli zbytečný nátlak rukou na krk. Toto cvičení je potřeba provádět lehce, hladce a bez jakéhokoliv násilí. Stačí používat jen vlastní váhu rukou. Postupně byste měli cítit, jak se páteř začíná uvolňovat.

Cvičení 2

Další cvičení je následující. Sundejte ruky z temena hlavy a položte je na kolena.  Pokračujte v lehkých pohybech krku, tentokrát ale nahoru a dolů. Zbytečně hlavou neházejte, ale plynule jí pohybujte. Při pohybu nahoru se nadechujte a při pohybu dolů k bradě vydechujte.

Vezměte dlaň a středem ji položte do oblasti mezi obočím. Lehce dlaní začněte tlačit proti hlavě, a přitom se snažte pomocí krčních svalů tomuto tlaku odolat. Během tohoto cvičení by měli být protaženy a posíleny svaly krční páteře. V případě, že ucítíte bolest, ihned s tímto cvičením přestaňte, ať nedojde k zablokování krční páteře. Stejným postupem proveďte cvičení i ze stran. To znamená, že střed dlaně položíte na levé a následně pravé ucho a pokusíte se krčními svaly odolávat tlaku.

Cvičení 3

Pro zdravý a silný krk je velmi prospěšné následující cvičení. Bradou táhněte k hrudníku, a přitom páteří provádějte vlnovitý pohyb směrem dopředu.

Pravou rukou uchopte levé rameno a vydržte v této pozici po dobu 10 sekund. Stejný postup opakujte pro druhé rameno. Jedná se o jednoduché cvičení, které snadno uvolní svalové napětí v krku. Lze ho provádět kdykoliv během dne i ve stoje (v kanceláři, ve frontě). Ideální cvičení pro lidi, kteří tráví většinu svého dne u počítače. Právě nesprávná pozice hlavy při sezení u počítače je zdrojem mnohých problémů.

Cvičení 4

Ruce složte opět v zámek a natáhněte je co nejvíce nad hlavu. Ramena přitahujte k uším a bradu volně spusťte k hrudníku. Zkuste v této pozici vydržet 1-2 minuty. Brzy poznáte, že se jedná nejen o protahovací pozici, ale také o relaxaci.

Tentokrát se postavte na chodidla a hrudníkem se pokuste dostat se mezi kolena. Opět složte ruce do zámku a dejte je za hlavu. Zkuste se pokusit maximálně uvolnit hlavu a krk. Po chvilce byste měli začít cítit, jak se Vaše páteř uvolňuje.

Budete-li tato jednoduchá cvičení pravidelně a poctivě provádět, brzy sami poznáte, jak pozitivní účinky na Vaše tělo mají.

Sdílejte článek