Brusinky jsou cenným zdrojem vašeho zdraví. S čím vám pomohou?

Brusinky jsou velmi dobré a zároveň neuvěřitelně zdravé. Většina lidí si přitom jejich zdravotní přínosy ani neuvědomuje. Tyto bobule jsou plné vitamínu A, C a E a minerálů, jako je vápník, draslík, hořčík nebo železo. Díky tomuto složení mají obrovský vliv na naše zdraví. Řekneme vám, k čemu jsou brusinky dobré a jak si z nich můžete připravit zdravý čaj.

Brusinky chrání srdce i močové cesty

Bobule snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění, protože obsahuje polyfenoly s protizánětlivými vlastnostmi. Ty pomáhají snižovat hypertenzi a brání hromadění krevních destiček. Díky tomu budete mít silnější srdce. A všichni víme, že skvěle pomáhají při infekci močových cest jako první záchrana. Brání totiž bakteriím ulpívat na stěnách močových cest.

https://www.pexels.com/

Pomáhají lidem s cukrovkou a podporují zdraví zubů

Brusinky mají nízký glykemický index, protože neobsahují žádný cukr. Díky tomu si je mohou beze strachu dát také jedinci s cukrovkou 2. typu. A pomáhají také při problémech se zuby a dásněmi. Brusinky obsahují prvek, který zabraňuje ulpívání bakterií na zubech, a proto pomáhají s prevenci onemocnění dásní a zubního kazu.

Čtěte také: Pravidelná masáž chodidel před spaním pomůže s krevním oběhem, vysokým cholesterolem i v době těhotenství

Zlepšují paměť a zpomalují rozvoj demence

Mnoho odborníků se zajímalo o vliv brusinek na jednotlivé části našeho těla, včetně mozku. Výzkum britských vědců ukázal, že každodenní konzumace brusinek měla velký vliv na lepší paměť, dodávku krve do mozku a podpořila prevenci demence. Konzumovat je můžete hned v několika formách, takže si klidně bobule můžete dopřát každý den.

https://www.pexels.com/

Recept na zdravý čaj

Skvělým způsobem, jak do sebe dostat brusinky, je uvařit si čaj. Na čaj potřebujete jednu čajovou lžičku plodů, které zalijete 2,5 dl vroucí vody. Nechte louhovat po dobu 15 minut, sceďte a pijte až třikrát denně. Jestli si zvolíte pro konzumaci džus, můžete pít až dvě sklenice neslazeného brusinkového džusu denně. Tyto bobule se jen nedoporučují lidem, kteří užívají léky proti srážení krve.

Zdroj: novi.ba