Budete překvapeni co se stane, když rajčata zalijete vodou s jednou ingrediencí používanou na pečení. Tento muž to vyzkoušel a nemohl věřit vlastním očím. Jaký vliv má tato unikátní zálivka na úrodu? -
Menu

Budete překvapeni co se stane, když rajčata zalijete vodou s jednou ingrediencí používanou na pečení. Tento muž to vyzkoušel a nemohl věřit vlastním očím. Jaký vliv má tato unikátní zálivka na úrodu?

Čerstvě utržené rajče z vlastní zahrádky je pochoutkou samo o sobě. Ne vždy ale chtějí růst tak, jak bychom si přáli. Přinášíme vám ty nejlepší (a především osvědčené) triky, díky kterým se vašim rajčatům bude dařit tak, jako nikdy předtím.

Rajčata milují česnek

Možná vám to zní trochu absurdně, ale je to tak a zdaleka se nejedná o jednostrannou lásku – česnek miluje rajčata taky. Dokonce natolik, že pomáhá posilovat jejich stonky jako nic jiného. Můžete to jednoduše vyzkoušet i vy na vašich rajčatech. Jediné, co budete potřebovat, je pět česnekových palic a asi litr teplé vody.

Česnek rozdrťte a smíchejte s litrem teplé vody (ne vroucí ani vařící). Směs nechte stát alespoň dvacet minut na místě, kde buďto svítí slunce, nebo je blízko topení. Tento koncentrát pak používejte opatrně – stačí lžička této směsi na litr vody. Získáte tak dokonalou zálivku, která výrazně pomůže vašim rajčatům.

Droždí nejen do buchet

Jsme zvyklí, že s droždím se potkáváme zásadně v kuchyni při pečení nějaké kynuté dobroty. Možná vás překvapí, že právě toto droždí skvěle využijete i na vašem rajčatovém záhonku. Takhle získané přírodní hnojivo je nejen mnohem levnější, ale také mnohem zdravější než kupované alternativy plné nejrůznější chemie.

Budete potřebovat 100 g droždí, 3 litry vody (bez chlóru) a půl lžíce cukru. Příprava tohohle přírodního hnojiva je jednoduchá. Droždí necháte rozpustit ve vodě a na závěr přimícháte cukr. Směs nechejte na teplém místě asi půl hodiny odležet – je nutné ale smět párkrát za tu dobu protřepat.

Ideální použití je jednou měsíčně jako zálivka. Dávkování vychází tak, že sklenice vytvořené směsi vám vystačí na litr vody.

Vaječné skořápky nevyhazovat

Vaječné skořápky jsou pro vaši zahrádku hotovým pokladem. Jako hnojivo jsou pro vás výhodné hlavně proto, že:

  • Obsahují velké množství vápníku
  • Jde vlastně o efektivně zpracovaný odpad
  • Fungují jako prevence hniloby rajčatových květů

Navíc je příprava skořápkového hnojiva naprosto jednoduchá. Stačí, když vaječné skořápky rozdrťte a zalijte 3 litry teplé vody. Směs je potřeba nechat odležet alespoň 2–3 dny. Po tuto dobu směs ale nezapomínejte pravidelně protřepávat. Vytvořenou směsí zalévejte vaše rajčata dvakrát měsíčně.

Máte rádi kávu?

Jste milovníky mleté kávy a váš den by bez ní neměl ten správný start? Pak vám určitě udělá radost, že kávová sedlina, která by jinak přišla do odpadu, má mnoho dalších využití – mimo jiné i jako výborné domácí hnojivo.

Hnojivo v podobě kávové sedliny podpoří růst rostlin a zároveň jim dodá velké množství živin. Zároveň jde o nejjednodušší případu ze všech našich tipů – kávovou sedlinu stačí přidat rovnou do půdy. Pak už můžete s potěšením sledovat, jak se vašim rajčatům daří.

Máte nějaké oblíbené domácí hnojivo, ne které nedáte dopustit?

Líbil se vám článek?

Tisk
DŮM A ZAHRADA

Že jsou palety na vyhození? Rozhodně ne! Tady máte 9…

Co je to paleta, to každý ví. Několik prken, které mají obdélníkový tvar a které slouží hlavně k jednoduššímu transportu většího…
DŮM A ZAHRADA

Tohle jsou patrně nejvzácnější orchideje na světě. Z jakého důvodu?…

Orchideje jsou samy o sobě velmi zajímavé květiny. Nutno ale říci, že je jich velké množství. Existuje tedy nepřeberné množství…
DŮM A ZAHRADA

Myslíte si, že na malém prostoru se nedá útulně a…

Krásné, nové a pohodlné bydlení je snem mnoha z nás. Bohužel ne každý si může dovolit koupit si nově postavený…
DŮM A ZAHRADA

Chcete si doma vypěstovat krásné růže? Zapomeňte na speciální zeminu.…

Růže je nádherná květina, není proto divu, že je jedním z nejčastějších dárků. Jen je škoda, že tak rychle uvadají –…
DŮM A ZAHRADA

Nebudete věřit tomu, jak skvěle můžete využít vodu po vařených…

Vejce jsou již po staletí typickou součástí klasické anglické snídaně. Možná jste si až doteď mysleli, že příprava vajec není…
DŮM A ZAHRADA

Tohle musíte vyzkoušet! Úžasné tipy, díky kterým bude vaše zahrada…

V domácnosti se velice snadno a velice rychle nahromadí spousta starých a nepotřebných věcí. Nemusí ale nutně skončit jenom v odpadu –…