David Hampl
3 dubna, 2019

Prsten, malý kroužek z kovu, patří mezi jedny z nejstarších a dodnes nejoblíbenějších šperků. Když se řekne prsten, vybaví se vám asi především ten snubní, který je jakýmsi symbolem manželského svazku, věrnosti a věčnosti tohoto spojení. Tradice vyměňování snubních prstenů během svatebního obřadu byla známá již ve starověkém Egyptě či Římě. Prsteny ale patří nejen ke svatbě, jsou oblíbeným dárkem i při dalších výjimečných životních příležitostech, například k narození dítěte. Existují či existovaly ale i prsteny pečetní, pověřovací či absolventské.

Kde se vzaly prsteny?

Podle starých řeckých bájí a pověstí jsou prsteny jakousi vzpomínkou na Promethea, který lidem přinesl oheň a za svůj čin byl potrestán přikováním ke skále. Když ho poté Hérakles osvobodil, musel na svém prstu nosit kroužek ze řetězu se vsazeným kamínkem z oné skály - prsten.

Dnes jsou sice prsteny především ženským šperkem, v minulosti ale byly i neodmyslitelným symbolem mnoha mocných mužů, zejména šlechticů či církevních představitelů. S tímto šperkem se můžeme setkat také v umění, například v trilogii fantasy románů Pán prstenů J. J. R. Tolkiena či v opeře Prsten Nibelungův od Richarda Wagnera.

Co o vás prozradí váš prsten?

Klenotnictví dnes nabízejí nepřeberné množství různých druhů prstenů, vyrobených z rozmanitých kovů, zdobených drahými kameny či dalšími materiály. Prsteny ale nemusíte dostat jen od vašich blízkých, naopak můžete si jimi udělat radost i vy sami. A navíc typ prstenu, který si vyberete, vám zároveň prozradí něco více o vaší osobnosti. Nevěříte, zkuste to s našimi obrázky. Podívejte se na prsteny na obrázku a vyberte si ten, který byste si reálně koupila v klenotnictví, ten, který se vám nejvíce líbí.

Prsten číslo 1

Pokud jste sáhla po první prstenu, který je kolem dokola posetý drobnými kamínky, pak věřte, že jste silná osobnost, která si je vědoma sama sebe, své hodnoty a podle toho se i chováte – jako královna. Občas můžete být poněkud náladová, na jednu stranu se snažíte svým blízkým se vším pomoci, ale na druhou stranu jste schopná jim i ublížit svou přísností a jednostranností. I přes to vás ale mají lidé kolem vás velmi rádi a obdivují vaše odhodlání i upřímné jednání. Pokud někoho skutečně milujete, uděláte pro něj cokoli.

Prsten číslo 2

Druhý prsten připomíná klasický zásnubní prsten s jedním menším kamenem. Pokud je vám nejbližší právě on, ukrýváte v sobě spoustu ženskosti, snění a něhy. Díky těmto vlastnostem uvnitř nikdy nezestárnete, budete stále mladá, bez ohledu na váš skutečný biologický věk. Jednou z vašich kladných vlastností je laskavost. Důležitou součástí vašeho života jsou sny a představy a disponujete i určitými vizionářskými schopnostmi, vaše sny se totiž často plní. Záleží vám na tom, jak vypadáte, máte ráda eleganci a styl. Při jednání s muži i lidmi obecně jste přirozená a zároveň okouzlující, ostatní tak vašemu šarmu velmi snadno a často podlehnou.

Prsten číslo 3

Pokud vás nejvíce zaujal třetí prsten, tak jste velmi energická a temperamentní žena. Nejvýrazněji je to vidět na vašich očích. Navíc se s vámi skvěle povídá, a tak nemáte nouzi o přátele. Vy sama si ale opravdu blízko k sobě pouštíte jen toho, komu skutečně důvěřujete. Jste věrná a ctíte morální zásady, podvádění nebo zrady se od vás vaše okolí nemusí obávat. Pro ostatní lidi jste opravdu okouzlující bytostí, což může někdy bohužel vést i k tomu, že vám lidé z vašeho okolí závidí.

Prsten číslo 4

I tento prsten připomíná prsten zásnubní. Pokud jste ho zvolila, pak věřte, že jste žena dvou světů. Snoubíte v sobě krásu a duševnost, jednoduchost i komplikovanost, zábavu i moudrost. Navíc máte téměř uzdravující vliv na vaše okolí, mnoho lidí má ve vaší společnosti mnohem lepší náladu. Proto vás také tak rádi vyhledávají.

Prsten číslo 5

Pátý prsten je nejdrobnější, pokud jste ho zvolila, tím nejdůležitějším, co ke svému životu potřebujte, je láska. A to nejen láska ke své rodině a svým blízkým, ale také láska ke zcela obyčejným a jednoduchým věcem či k vaší práci. Máte ráda svůj domov a zároveň ho umíte vytvořit. Na druhou stranu ráda cestujete a poznáváte nová místa. Dokážete si užít každou chvilku svého života a navíc jste schopná tento pocit přenést i na druhé. Když se usmíváte, usmívají se i lidé kolem vás.

Prsten číslo 6

Pokud jste propadla kouzlu šestému prstenu, tedy jednoduchému kroužku s jedním kulatým kamenem, pak se dáte jedním slovem popsat jako perfektní. Jste klidná a střízlivá, máte skvělou intuici i smysl pro styl. Zároveň jste úžasnou přítelkyní a společnicí. Lidé se vám často svěřují se svými problémy a tajemstvími, vědí, že se na vás mohou spolehnout. V citech jste stálá a věrná, pokud se zamilujete, bývá to často na celý život.

Sdílejte článek