Budete překvapeni, jak chutný může být likér z bobulí. Nejenom, že si na něm pochutnáte, ale on dokáže také dobře prospět vašemu zdraví! Nevěříte? Vyzkoušejte ho a přesvědčte se. Jaké bobule sehnat?

Jednou z věcí, kterou má mnoho lidí na létu rádo, je čerstvé ovoce. Ať už přímo na své zahrádce nebo v obchodech, léto je obdobím čerstvého, chutného a šťavnatého ovoce. Ovoce můžeme konzumovat nejen v surové podobě či ho používat do nejrůznějších koláčů a dezertů, ale lze z něj připravit i nejrůznější zdravé nápoje, od šťáv a džusů, přes smoothies až po domácí alkohol. Dnes se v souvislosti s tím zaměříme na malé a někdy trochu nedoceněné ovoce – bobule.  Přinášíme vám recept na výrobu velmi chutného a zdravého bobulového likéru.

Co budete potřebovat?

Výroba tohoto likéru je velmi jednoduchá. Budete potřebovat pouze čtyři šálky či hrnky cukru, nejlépe moučkového, čtyři šálky či hrnky bobulí, tedy například rybízu, třešní, malin, ostružin či borůvek, čtyři šálky či hrnky vodky a čtyři šálky či hrnky vody. Vše tedy ve stejném množství.

Jak si likér vyrobit?

Nejprve rozpusťte cukr v ohřáté teplé vodě. Následně do této vody přidejte všechny bobule. Bobule samozřejmě nejprve umyjte. Směs vody, cukru a bobulí nakonec přelijte vodkou, vše důkladně promíchejte a přelijte do větší skleněné nádoby. Tuto nádobu pečlivě uzavřete a uskladněte na chladném a stinném místě. Na tomto místě nechte sklenici v klidu po dobu nejméně dvou týdnů. Pokud chce, můžete sklenicí v polovině doby zatřepat, aby se vše ještě jednou promíchalo. Během této doby bobule do alkoholu uvolní všechnu svou chuť, barvu i léčivé složky. Po uplynutí dvou týdnů stačí tekutinu přecedit a přelít do několika menších lahviček, nejlépe opět skleněných. Váš domácí likér je hotov, množství alkoholu se v závislosti na množství a zralosti použitých bobulí obvykle pohybuje mezi osmnácti a dvaceti dvěma stupni. Likér se doporučuje skladovat v ledničce. Navíc můžeme následně použít i zbytek z bobulí, například do nejrůznějších pečených i nepečených dezertů.

Čtěte také: Ocet je velmi účinný čistící prostředek! Víte ale, na co byste ho nikdy NEměli použít? Jedině tak předejdete případným škodám.

Proč právě bobule?

Bobule jsou totiž nejen velmi chutné, ale obsahují i velké množství nejrůznějších zdraví prospěšných látek. Proč je tedy konzumovat jen syrové například s jogurtem či ve formě poháru se zmrzlinou a šlehačkou? Bobulový likér je neméně zdravý a chutný. Z hlediska složení jsou bobule bohaté především na antioxidanty, které jsou známé tím, že pomáhají z našeho těla odstraňovat volné radikály a mají také skvělé protizánětlivé účinky. Navíc jsou bohatým zdrojem nejrůznějších vitaminů a minerálů, například vitamínů C a B, manganu, železa a vápníku. Mají příznivý vliv na náš kardiovaskulární systém, pomáhají snižovat krevní tlak a navíc obsahují velké množství vlákniny. Není tedy divu, že se bobulovité ovoce pravidelně umísťuje na předních místech nejrůznějších žebříčků zdravých potravin. Pro své skvělé účinky a složení se pro něj také používá označení „superovoce“.