David Hampl
6 února, 2019

Krásné, nové a pohodlné bydlení je snem každého z nás. Bohužel ne každý si může dovolit koupit si nový byt, a tak spoustu z nás byt, který si pořídí, musí před nastěhováním zrekonstruovat. Při vybírání bytu je samozřejmě důležitá i jeho velikost, většina z nás totiž podvědomě touží po tom, mít byt co možná největší. Následující fotografie vás ale přesvědčí o tom, že i z velmi malého a starého bytu lze při troše šikovnosti a kreativity vytvořit krásný sofistikovaný byt, který vám budou všichni závidět. Jen pro úplnost dodejme, že uvedený byt má jen 32m2.

Všichni to známe, koupíme-li starý byt, ušetříme tím nějaké peníze, ale ty následně snadno zmizí v jeho rekonstrukci. Chceme-li si totiž náš byt zařídit a přestavět alespoň trošku podle našich představ, nedá se nic dělat. To je i příklad bytu na fotkách. Začátek byl zbavit se všech starých, nepotřebných věcí a zbourat nepraktické koupelnové jádro.
Kam dát všechny potřebné věci?

Pokud máme skutečně malý byt, je opravdu velmi důležité, vše dobře promyslet. Ke každodennímu životu totiž potřebujeme poměrně velké množství věcí, v malém bytě na ně ale není místo. Úložné prostory jsou tedy základ. V našem bytě najdeme největší úložné prostory v chodbě, a to v podobě velkých vestavěných skříní až ke stropu. Navíc tyto skříně slouží i jako zrcadlo, což skvěle opticky prostor chodby zvětší a zároveň zesvětlí. Mimochodem zvětšení prostoru pomocí zrcadel bylo použito nejen v chodbě, ale také v koupelně.
Jaký zvolit nábytek?

Náš byt je tvořen pouze jednou místností, přesto v něm lze bez problémů rozeznat obývací část, kuchyňkou část a ložnici. Důmyslné je především oddělení denní, tedy kuchyňské a obývací části, od části noční pomocí stěny z polic. Tato posuvná policová skříň prostor nejen skvěle oddělí, ale zároveň poskytuje i množství odkládacích prostor. Nábytek v malém bytě by neměl nikdy působit příliš masivně a těžkopádně, velké obývací stěny do malého prostoru rozhodně nepatří, jak vidíme na obrázcích, bohatě postačí pár skříněk a nízký konferenční stolek.

Je obecně známo, že kromě zrcadel prostor opticky zvětší i použití světlých barev a sofistikované využití vzorů. Obě tyto charakteristiky splňuje ukázkový byt dokonale. Jak vidíte na fotografiích, podlaha, nábytek i stěny jsou převážně v bílé barvě či jejích odstínech (javor, bříza, borovice). Velké vzory nalezneme na závěsech a tapetách v některých částech bytu.
Kouzlo vhodné podlahy

Podlaha přispívá ke zvětšení prostoru nejen svou světlou barvou, ale také tím, že je v celém bytě použita pouze jedna souvislá podlahová krytina, to přispívá k navození dojmu neohraničeného prostoru - byt se tak zdá opticky větší. Celkový dojem je dotvořen kusovým kobercem. V neposlední řadě k výslednému dojmu celého bytu přispívá promyšlené řešení světel v celé místnosti – bodové osvětlení.

Sdílejte článek