David Hampl
12 června, 2019

Zpěvák David Bowie a skupina Queen patří do celosvětové hudební síně slávy. Jejich písně znají lidé po celém světě a znají také jejich mistrovské společné dílo – píseň Under Pressure. Píseň spatřila světlo světa v říjnu roku 1981, je tedy stará už téměř čtyřicet let, ale teprve nedávno se na veřejnost dostala nahrávka této písně bez hudebního podkladu, tedy pouze zpívaný text, která dává lépe vyniknout obsahu písně i dokonalému spojení hlasů Mercuryho a Bowieho.

Vznikla náhodou

Píseň vznikla velmi zajímavým způsobem. V roce 1981 se ve Švýcarsku skupina Queen a David Bowie sešli v tamním nahrávacím studiu. David Bowie zde nahrával píseň pro jeden film a skupina Queen jedno ze svých alb. Queen a Bowie se spřátelili a rozhodli se společně nahrát vokály k písni Cool Cat. Zpěváci se nescházeli jen pracovně, ale také ve volném čase na nejrůznějších večírcích. A právě slavná píseň Under Pressure je výsledkem jednoho z takovýchto večírků.

Bowieho pocta Mercurymu

Úspěch Under Pressure se dostavil hned po jejím uvedení na hudební trh. Dlouhou dobu se píseň držela na předních místech hitparád nejen ve Velké Británii, ale také ve Spojených státech amerických. Zajímavé je, že na koncertech se tato píseň pravidelně v osmdesátých letech objevovala jen v repertoáru skupiny Queen. David Bowie se k ní vrátil až po více než deseti letech na začátku devadesátých let. Poprvé ji symbolicky zazpíval na vzpomínkovém koncertě The Freddie Mercury Tribute Concert v roce 1992. Zajímavostí je, že ji zde zazpíval jako duet se zpěvačkou Annie Lenoxovou. Od té doby je však píseň Under Pressure nedílnou součástí každého jeho turné.

Problematický videoklip

Zajímavý osud měl i videoklip, který byl k této písni vytvořen. Jeho součástí byly totiž i záběry bombového útku, který v Belfastu provedla Irská republikánská armáda, a byl proto brzy zakázán. Píseň se ale i bez videoklipu stala velkým hitem a dnes si ji prostřednictvím našeho videa můžete poslechnout v ojedinělé pouze vokální verzi.

Sdílejte článek