Budete překvapeni, jak účinný prací prostředek vyrobíte z jedlé sody

Jedlá soda patří k nejuniverzálnějším pomocníkům v naší domácnosti. Můžeme ji využít při mnoha rozmanitých činnostech a nikdy nebudeme zklamaní, ať již při pečení, vaření, mytí, čistění, praní či nejrůznějších zdravotních komplikacích, jako je například pálení žáhy. Její výhodou oproti jiným prostředkům je také to, že neobsahuje žádné chemikálie. Dnes se podíváme na dva ne tak známé způsoby použití sody, kdy s její pomocí vytvoříme další účinné a ryze přírodní pomocníky pro vaši domácnost, které oceníte při praní a při mytí nádobí.

Účinný prací prostředek

S pomocí sody a dalších přísad, které máte vždy doma po ruce a které jsou stejně jako soda ryze přírodního charakteru, lze vyrobit velmi účinný prací prostředek, který můžete používat pro praní v ruce i v pračce. Na jeho přípravu budete potřebovat pouze jednu polévkovou lžíci jedlé sody, dvě stě gramů kokosového mýdla, půl sklenice bílého octa a dva litry vroucí vody. Nejprve vložte do vroucí vody kokosové mýdlo a jedlou sodu a za stálého míchání vařte až do té doby, než se mýdlo i soda dokonale rozpustí a vznikne krémová tekutina. Následně přidejte také ocet, promíchejte a nechte vychladnout.

Pomocník na mytí nádobí

Na výrobu tohoto skvělého prostředku na mytí nádobí budete potřebovat tři polévkové lžíce jedlé sody, dvě stě gramů kokosového mýdla, pět až deset kapek éterického oleje a tři litry vody. Nejprve v litru horké vody důkladně rozpustíme kokosové mýdlo a jedlou sodu, následně necháme hodinu odstát a poté přidáme litr teplé vody a promícháme. Následně přelijeme tekutinu přes síto a do proseté kapaliny přidáme éterický olej a na závěr poslední litr, tentokrát studené vody. Vše smícháme a necháme vychladnout. Kromě mytí nádobí můžete tento přípravek použít i k čistění skvrn na oděvech. Jedlá soda a mýdlo nečistoty účinně odstraní a éterický olej provoní.