Budete překvapeni tím, co vše vám rty mohou prozradit o vašem zdraví. Podívejte se do zrcadla a zaměřte se právě na vaše ústa. Jednotlivé nedokonalosti mohou ukázat na to, že trpíte mnoha chorobami -
Menu

Budete překvapeni tím, co vše vám rty mohou prozradit o vašem zdraví. Podívejte se do zrcadla a zaměřte se právě na vaše ústa. Jednotlivé nedokonalosti mohou ukázat na to, že trpíte mnoha chorobami

Rty jsou pravděpodobně po očích druhým místem, kterého si na obličeji lidí kolem sebe všímáme. I proto jim především ženy věnují péči a upozorňují na ně zvýrazněním pomocí rtěnky. Rty nám ale také dokáží mnoho říct o nás samých a často nám svým stavem napoví, že se v našem těle děje něco špatného. Problémy, které se v souvislosti se rty mohou objevit, tedy není radno podceňovat. Zde je malý přehled nejčastějších potíží.

Popraskané koutky

Jedním z velmi častých problémů jsou praskliny v koutcích úst. Ty jsou často signálem, kterým se nám naše tělo snaží říci, že nám chybí důležité vitamíny a minerály, především zinek, železo a vitamíny B3 a B6. Pomocí v tomto případě je kromě aplikace speciálních mastí a balzámů vhodná strava, například losos, vejce či listová zelenina, které pomohou chybějící živiny do organismu dodat. Pokud ale nedojde ani po několika týdnech ke zlepšení, je vhodné navštívit lékaře, popraskané rty totiž mohou být i projevem cukrovky.

Oteklé a brnící rty

Oteklými a někdy i brnícími rty se nejčastěji projevují různé alergie, především na nejrůznější potraviny či kosmetické přípravky, které jsme v okolí úst aplikovali. V tomto případě je vhodné připomenout, že žádné balzámy, rtěnky či lesky by se neměly po otevření používat déle než půl roku, jinak vám právě hrozí alergická reakce, jejímž spouštěčem budou prošlé kosmetické přípravky. Oteklé rty ale mohou být i jedním z příznaků onemocnění střev tak zvané Crohnovy nemoci.

Opary

Hlavní příčinou vzniku oparů je především oslabená imunita v kombinaci se stresem. Opary se však u některých lidí mohou objevit i v důsledku nachlazení, zvýšené teploty či menstruace. V boji s opary, které mají tendenci se neustále vracet, se doporučují doplňky stravy, které zlepšují obranyschopnost organismu a obsahují velké množství vitamínů B, a samozřejmě celkové zklidnění a odpočinek. Na samotný opar se doporučuje aplikovat zubní pastu, zinkovou mast či propolis. Od nepříjemných příznaků oparu dokáže pomoci i kostka ledu, kterou v čistém látkovém kapesníku na opar přiložíme.

Suché a loupající se rty

Pokud vás trápí suché rty, je důležitá hydratace a správná životospráva. Důležitý je především pitný režim, nejlepší je čistá neperlivá voda a dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Doporučuje se také na postižené rty nanášet med smíchaný s vaječným žloutkem.

Afty

Pokud vás trápí afty neboli malé, většinou bílé či nažloutlé vřídky na vnitřní straně rtů a v dalších místech ústní dutiny, pravděpodobně máte určitým způsobem narušenou imunitu, která ovlivňuje ústní mikroflóru. Afty také více trpí kuřáci a lidé s rovnátky či ústními protézami, pravděpodobně kvůli vyššímu množství škodlivých bakterií usazených v jejich dutině ústní. V boji s afty můžeme zvolit dvě cesty – přírodní nebo prostřednictvím medikamentů. V lékárně lze koupit velké množství nejrůznějších desinfekčních prostředků, které pomáhají odstranit z ústní dutiny škodlivé bakterie, a zabraňují tak vzniku zánětů. Koupit lze i lokální anestetika, která zmírňují bolest. Z přírodních prostředků se k léčbě aft doporučují například výplachy slanou vodou či cucání ledu, které pomůže se znecitlivěním postiženého místa. Prospěšná je také konzumace probiotických výrobků či žvýkání lékořice. Do jídelníčku se obecně doporučuje zařadit potraviny s vyšším obsahem vitamínů skupiny B, kyseliny listové či železa.

Líbil se vám článek?

Tisk
ZDRAVÍ

Sledujte vaše rty, řeknou vám hodně o vašem zdraví. Zjistěte,…

Víte, že i vaše rty mohou hodně prozradit o vašem zdraví? Ať už jsou suché, popraskané, bolavé nebo oteklé –…
ZDRAVÍ

Když vás začne bolet právě takto břicho, buďte na pozoru.…

Ne vždy bolesti břicha znamenají jenom to, že jste něco špatného snědli. Velmi často mohou ukazovat také na to, že…
ZDRAVÍ

Vzhled a tvar vaší stolice vypoví hodně o vašem zdraví.…

O tomto tématu se běžně příliš nehovoří a mnohým z nás může být vůbec nekomfortní si o něm číst. Pravdou ale…
ZDRAVÍ

Tato malá dírka u ucha vás může pěkně vyděsit. Co…

Malé nenápadné dírky v místě, kde se spojuje tvář s ušní chrupavkou, si u druhého člověka téměř ani nevšimnete. Jenže…
ZDRAVÍ

Vaše krevní skupina ovlivňuje osobnost, váhu a další podstatné faktory.…

Znáte svou krevní skupinu? Mnoho lidí tuto důležitou informaci vůbec nezná. Přitom je to poměrně zásadní informace, která určuje řadu…
ZDRAVÍ

Muž porazil rakovinu plic pomocí kanabidiolu. Lékaři jsou v šoku…

Rakovina je v současné době jednou z nejčastějších příčin úmrtí na světě. Zároveň je bohužel jednou z nemocí, na kterou zatím nebyl objeven…