Byli jste dlouho ve vodě, podívali jste se na své ruce a vidíte, že máte vrásčité polštářky prstů? Pokud ano, jistě vás zajímá, jaký je důvod. Budete překvapeni z toho, proč se to u vašeho těla děje. Je to zajímavé!

Lidské tělo je opravdu velmi zajímavé, a to v celé řadě oblastí. Jednou z takových je například i reakce na vodu, když je v ní dlouho. Jsou části těla, kde to téměř nezaznamenáte. Potom jsou ale takové části, kde už je to vidět jasně a zřetelně. Jsou to polštářky na prstech, kde často stačí i kratší doba ve vodě a rázem vidíte, jak jsou vrásčité. Jde o zcela běžný jev, který si však mnoho lidí nedokáže vysvětlit. My ale víme, proč se tak děje. Také vás to zajímá?

Jedná se o specifickou biochemickou reakci?

Proč se něco podobného na vaší ruce děje? Podle některých se jedná o takzvanou biochemickou reakci. Během ní se voda částečně nasákne do pokožky a nastává osmotický proces. V tu chvíli oblast takzvaně popraská a vzniknout tyto vrásky. I když to může znít logicky, reálně tomu tak není, jelikož důvod je zcela jiný.

Důvodem jsou nervy

Hlavním důvodem jsou lidské nervy a jejich fungování. V podstatě jde o reakci vegetativního nervového systému. Ten se primárně stará o lidské orgány a také o jejich fungování. Má však vliv i na tvorbu daných vrásek na těle. A nutno říci, že i zde je důvodem zajištění správného fungování těla.

Čtěte také: Šokující zpráva obletěla Česko: V náklaďáku se nenacházelo žádné zboží, ale lidská těla. Bylo zde nalezeno celkem 39 mrtvých lidí

Tato funkce je čistě praktická

Málokdo si dokáže uvědomit, že o této funkci můžeme mluvit jako o té, která je čistě praktická. jak si to vysvětlit? Když je tělo dlouho ve vodě, vytvoří na prstech dané vrásky. A to jenom proto, aby byl usnadněný případný úchop předmětů, když má osoba dlouhodobě mokré ruce, kdy může být úchop čehokoliv komplikovaný. Takto je více zajištěno, že věc nevyklouzne. Vědec z oboru evoluční neurobiologie Mark Changiz k tomu uvádí, že se tento mechanismus vyvíjel během evoluce člověka.

Jak tento princip funguje?

Je to vlastně stejné, jako u pneumatiky. K ní Mark Changiz tuto funkci také přirovnal když publikoval výsledky své studie. Stejně jako u pneumatiky, tak i tady vznikne prostor, kudy může přebytečná voda odtékat. Ta se díky tomu nedostává na místo kontaktu a úchop je bezproblémový a pevný. Stejně jako přilnavost u pneumatiky, během jízdy na mokré vozovce. Tělo tak reaguje na situace, kdy musí fungovat i když je dlouhodobě mokré.

Ne u každého něco podobného funguje

Nutno říci, že mohou existovat jedinci, kde je tato funkce a schopnost narušena. Není to však proto, že by daná osoba neprošla správným evolučním vývojem, ale je to naopak z důvodu, že daná osoba má problémy se svou nervovou soustavou a ta proto nedokáže na podněty reagovat tak, jak by měla. Co pomůže je zřejmé. Nejprve vyšetření a následné doporučení optimální léčby, která zaručí že tento důležitý obranný mechanismus těla bude fungovat jak má.