Tělo ženy se během života mění a prochází různými fázemi. Ne vždy se nám to líbí, ale příroda si to tak zařídila. Stárnutí je pro mnohé ženy strašákem. Možná si ještě vzpomenete na Samanthu ze seriálu Sex ve městě, která se neskutečně bála stárnutí a právě menopauzy. Je ale příkladem ženy, která to zvládla se ctí a hrdostí a Vy můžete jít v jejích šlépějích. Při menopauze je důležité vědět, jak se o sebe a své tělo správně starat.
[hana-code-insert name=’google‘ /]U ženy menopauza začíná ve věku 45 až 55 let. Aktivita vaječníků se snižuje, což má za následek hormonální změny v našem těle. Právě tehdy můžeme být náladové, můžeme hůře snášet výkyvy teplot a může se měnit i naše hmotnost. Pomoc můžeme najít například i v přírodě.
Pomoc najdete v přírodní lékárně
Mnohé ženy si v tomto období výrazně pochvalují bylinky. Čaje ze šalvěje, jetele, přesličky nebo odvar z lněných semínek, to vše jsou přírodní léčivé poklady, pro které nemusíme chodit daleko. Lněná semínka lze konzumovat i bez vaření, stačí je namočit, případně nejdříve ještě rozdrtit. Když se trochu napijí vody, získají gelovou konzistenci podobně jako chia semínka.
Bylinky zatočí nejen s fyzickými příznaky jako jsou návaly a pocení, ale pomohou vám i s příznaky psychickými. Pokud se v noci potíte více než je běžné, vyhledejte pískavice. Nejnovější studie ukázaly, že pískavice pomáhá snížit noční pocení až o 57 %. Rostlinka s názvem ploštičník hroznovitý Vám možná nebude zcela známá, ale vězte, že je to skutečný zázrak z přírodní lékárny. Pomáhá zmírňovat příznaky menopauzy a pomáhá i při menstruačních křečích.
Slyšeli jste například o ženském ženšenu? Pokud nevíte, o čem je řeč, měli byste se poohlédnout po Angelice čínské. Ve východních kulturách tuto rostlinku znají již celá tisíciletí a pomáhá s průtokem krve, imunitou a také zlepší Vaši pleť.
Změní se s menopauzou i moje pleť?
[hana-code-insert name=’google‘ /]Nedávno jsem i já dostala kompliment na svou zářivou pleť.
Začala jsem zkoušet sérum pro zralou pleť, který má příjemný chladivý efekt a vyzkoušet si jej můžete i Vy.
Také mě trápilo, že moje pleť už není ve stavu, jako když jsem měla dvacet či třicet let. Sérum jsem používala asi měsíc na noc. Nejkrásnější je, že se cítím dobře a všimlo si toho i mé okolí.
Jak na to?
Žádná žena nechce vypadat na svůj věk. Během menopauzy se nám může zdát naše pleť tenčí, sušší, mdlá a jakoby bez života. Tomuto však můžeme šikovně zabránit, jen musíme sami sobě věnovat více času. Na konci dne před spaním je důležité pokožku dobře vyčistit. Pomoci Vám mohou čistící gely, odličovací mléka, ale i různé termální a micelární vody. Když je pleť čistá, nanášíme sérum, které necháme trochu splynout s pletí. Potom přichází noční a oční krém.
Pokud chcete své sérum vyzkoušet i Vy …
Pokud si myslíte, že ráno stačí nanést make-up, případně denní krém a jít do práce, mýlíte se. Čištění pleti po probuzení je stejně důležité jako večer. Já si ráno pleť osvěžím vlažnou vodou, dočista a až potom nanáším denní krém. Nikdy nezapomínejte na ranní čištění pleti. Během noci se totiž pleť mastí, mohou se nám ucpávat póry a také tvořit drobné pupínky.
Jednou nebo dvakrát týdně bychom naší pleti měli dopřát peeling, který odstraní odumřelé části pokožky a zanechá ji jemnou, hebkou a vyživenou. Při péči nezapomínáme ani na krk a dekolt. Toto se v naší rodině uznávalo téměř jako jedno z Božích přikázání! Takový postup praktikuji sama už několik let a výsledky jsou opravdu viditelné.
Nemyslete hned na nejhorší. To, že se momentálně nacházíte v menopauze, hned neznamená, že přiberete, zhorší se Vám kvalita nehtů a vlasů. Co se s naším věkem mění a pozorujeme to každý den, kdy se díváme do zrcadla, je naše pleť. Dámy v nejlepších letech by si měly pravidelně dopřát obličejovou gymnastiku a jemnou masáž. Stačí, když si pleť vyčistíte a nanesete krém nebo sérum.
Obličejová gymnastika vůbec není tak náročná jako gymnastika klasická. Nezapotíte se při ní a stačí Vám jen pár minut cvičení denně. Před spaním a po nanesení krému nebo séra se zkuste na chvíli opět stát dítětem a v zrcadle si procvičte ty nejšílenější grimasy. Výsledky jsou viditelné, pokud cvičíte pravidelně, ale tomu tak bývá zřejmě při každém cvičení.
Jak přežít změny nálad?
Právě v tomto období žena prožívá změny, které ve velké míře ovlivňují i její psychické zdraví. Časté jsou změny nálad, úzkosti, nespavost a neklid. Bylinné čaje bychom měli pít vždy, když se potřebujeme trochu uklidnit. Chcete potěšit své tělo a duši, dopřejte si procházky v přírodě, jděte například do divadla a klidně se se svými potížemi svěřte nejlepší kamarádce. Najdete v ní oporu a možná Vám prozradí i nějaké babské rady, které jsou vždy k nezaplacení. Menopauza je normální, přesně jako puberta.
Nezapomínejte žít zdravě
Zelenina a ovoce obsahují mnoho vitamínů, minerálních látek a prvků, které výrazně snižují negativní příznaky klimakteria. Pravidelně byste si měli dopřát i nějakou sportovní aktivitu a vyhýbat byste se měli například i masu. Dopřát si ho samozřejmě můžete, ale jak se říká, všeho s mírou. Zkuste například jógu, díky které budete nejen ohebné, ale při cvičení si odpočine i Vaše mysl. Dodržujte pitný režim, dopřejte si zvýšené množství vitamínu D a snažte se zbavit zlozvyků, jako je například kouření.
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Menopauza je součástí života každé ženy. Pokud pociťujete jakékoliv z těchto příznaků, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem. Hlavně se nebojte o tom mluvit. Jen tehdy se budete cítit opravdu dobře a sebevědomě. Znám mnoho žen, které tuto fázi zvládli dobře a samy tvrdili, že je to docela fajn. Starosti vystřídaly radosti v podobě vnoučat, najednou měly dostatek času na sebe a své aktivity. Pokud máte z menopauzy strach, i činnosti zmíněné výše by Vám celou situaci měli výrazně usnadnit.
My Vám držíme palce!