Český teplotní rekord: maximální teplota přes 40°C

Zajímají vás nejvyšší naměřené teploty v ČR podle měsíců? Všechny zaznamenal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vysoké teploty k létu logicky patří. Zejména v létě se však občas setkáváme s extrémními situacemi. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) archivoval denní extrémní teploty v tabulce a my jsme vám poskytli grafický návrh. Podle ní například zjistíte, že nejvyšší extrémní teplota v Česku byla v srpnu 2012 naměřena v Dobřichovicích západně od Prahy.

Jak tento stůl vznikl? „Denní maximální teplota v České republice je definována jako maximální teplota mezi 21:00 středního místního slunečního času (SMSC) včera večer a dnešní 21:00 hodinou. Historicky na konci 19. století bylo toto období na některých stanicích zpožděno o dvě hodiny ( 19-19),“ napsal ČHMÚ.

Nejvyšší, nejnižší a další extrémní hodnoty měření se v průběhu času postupně opravují a mění na nové hodnoty. Záznamy odvozené pouze z kamerových záznamů nebo ze stanic s neúplným pozorováním se do grafu nezapisují.

Čtěte také: Roman Šebrle nedávno objevil novou lásku: Jeho srdce ukořistila kolegyně z TV Prima!

Kromě nejvyšších denních teplotních extrémů najdete v sekci ČHMÚ také nejnižší měsíční absolutní minimum a nejvyšší denní úhrn srážek. Ale měří se to jinak. „Úhrn denních srážek v ČR byl naměřen v 7 hodin ráno SMSČ za uplynulých 24 hodin a hodnota byla zaznamenána předchozí den,“ dodal ústav.

Zdroj: refresher.cz