Chcete mít krásnou zahradu nebo okolí domu? Tyto doplňky a estetické prvky vás musí ohromit. Stačí jenom trochu pletiva a věc, která se běžně válí všude okolo nás. Podívejte se na možné realizace

Pokud máte zahradu, určitě často přemýšlíte, jak ji co nejlépe využít, jak ji zkrášlovat a dodat ji na zajímavosti. I když je zahrada jistě příjemný bonus, za který by mnozí lidé byli ochotni dát hodně, přesto není vše zas tak růžové, jak by se mohlo zdát. Se zahradou je hodně práce, stále se musí udržovat, uklízet, šlechtit a nikdy tak nějak není hotovo.

Dnes vám chceme ukázat velmi zajímavý projekt, který využívá nestandardní materiály a provedení k velice originálním designům. S takovými zahradními prvky bude vaše zahrada zcela jedinečným uměleckým dílem, které budete obdivovat nejen vy, ale i všichni, kdo k vám zavítají.

Řeč je o gabionech, zahradních doplňcích, které si zvládnete vytvořit i vy sami. Jediné, co k tomu potřebujete, je kamení, pletivo nebo mřížku a samozřejmě i trochu zručnosti. Pak se vaší fantazii už nekladou téměř žádné meze a můžete z těchto materiálů tvořit nápadité zahradní doplňky, které mají vkus a jsou přitom velice levné a dostupné.

Čtěte také: Jazyk je zrcadlo celého našeho těla. Zjistěte vše o svých problémech na základě barvy svého jazyka!

Zahradní dekorace, která nemá obdoby

S pomocí gabionů lze vytvořit prakticky cokoliv. Velice oblíbeným prvkem je zahradní gril, který má samozřejmě hlavně praktické využití, ale to neznamená, že by neměl vypadat hezky. S pomocí pletiva vytvoříte velký a vysoký válec, do kterého umístíte gril a ze spodu a svrchu jej naplníte kamením. Celý gril bude tedy působit velmi majestátním dojmem a zároveň bude nesmírně pevný a odolný.

Neméně oblíbenou možností je vytvoření zahradního nábytku. Snadno si můžete vyrobit celý stůl a židle nebo lavici, na kterou se v pohodě vejdete vy i vaši přátelé. Stačí vytvořit gabiony ve tvarech kvádrů nebo krychlí a navrch položit velkou dřevěnou desku. Sezení můžete poté doplnit pohodlnými polštáři, na stůl dá pár dekorací a zahradní nábytek máte hotový.

Co třeba takhle zahradní květináč? Stačí si vytvořit gabion ve tvaru duté krychle a dovnitř umístíte obyčejný plastový květináč s rostlinou. Navenek však bude celá rostlina daleko lépe zapadat do zahradního stylu a bude působit velice nápaditě.

Nejen nábytek, ale celé stavby

Neuvěřitelné je také to, že gabiony se neomezují pouze na použití při výrobě nábytku nebo dekorací. Řada lidí je využívá také jako levný a snadno dostupný stavební materiál, který navíc velice dobře odolává venkovním podmínkám a stěží budete hledat něco, co mu po stránce ceny a kvality může konkurovat.

Z gabionů se dá postavit třeba celá garáž. Budete samozřejmě potřebovat velké množství materiálu a kamení, jelikož musíte zajistit skutečně dobrou stabilitu stavby, ale pokud nestavíte poprvé nebo máte možnost konzultace s architektem, pak by to neměl být problém. K takové stavbě lze pak už jen přidělat střechu a máte plnohodnotnou garáž za zlomek standardní ceny. A podobně můžete vystavět i celý altánek nebo pergolu.

Neméně oblíbeným je i gabionový plot. Na něj je vhodné zvolit mřížku, která je odolnější a pevnější než pletivo. Můžete také experimentovat s provedením, které nemusí být stroze hranaté. S gabiony se dá pracovat i ve formě různých oblouků. Takový plot pak můžete nechat osázet popínavými rostlinami, které jej navíc mohou pravidelně proměňovat v rozkvetlou nádheru.

V neposlední řadě jsou gabiony také skvělým prostředkem, jak se umělecky vyjádřit. Díky variabilitě pletiva lze vytvářet různé tvary, které mohou být i ve formě zvířat, lidí nebo jiných věcí.

Jako výplň gabionů se nejčastější používají tvrdé kameny jako jsou křemen, čedič nebo žula, ale můžete využít i kameny, které máte na zahradě nebo vám zbyly po stavbě. Hodí se prakticky do jakékoliv zahrady a vaší fantazii se meze nekladou. Můžete si je nechat vyrobit od odborníka, ale není složité se tomuto umění naučit. No a pak už můžete libovolně tvořit dle vašich potřeb a nápadů.