Chcete mít úrodu jahod, jakou vám budou všichni kolem vás závidět? Pokud ano, dodržujte tyto tipy související s jejich jarním sázením. Co musíte bezpodmínečně udělat?

Jahody jsou oblíbenou pochoutkou. Na pultech obchodů je samozřejmě seženeme po celý rok. Je s tím však spojený fakt, že jsou dovážené ze všech koutů světa. Pokud hledáte jahody, které budou nejchutnější a nejlepší, je třeba si je vypěstovat. A jak mít úrodu, kterou vám bude každý závidět? Je to jednoduché. Stačí dodržet tyto triky a nebudete stíhat sklízet. Podívejte se, jak to udělat, aby vám okolí závidělo tak skvělou sklizeň.

Bez kvalitních hnojiv to rozhodně nepůjde

Základem by mělo být kvalitní hnojivo. Mnoho zahrádkářů vůbec nedbá na to, co rostliny potřebují a volí hnojivo podle toho, co mu přijde pod ruku. A to je velká chyba, kterou byste vy dělat neměli. Pro úspěch při pěstování jahod je rozhodně nutné používat ta správná hnojiva. A o jaká se jedná? Je třeba říci, že jahody jsou jedny z těch rostlin, které vyžadují v půdě přítomnost hned tří prvků. Jsou jimi dusík, dále je to také fosfor a zapomínat nelze ani na draslík. Tato kombinace zajistí, že jahody budou dokonalé. Jak je to možné?

Mějte dokonalý kořenový systém každé rostliny

Čím kvalitnější kořeny rostlin, tím lépe se jí daří. Tím je odolnější, tím je silnější a tím více může plodit. A tím více živin může získávat. Pokud je vaším cílem na celkovém kořenovém systému náležitě zapracovat, tak je rozhodně na místě používat jako hnojivo to, které obsahuje dostatečné množství fosforu. Ten je totiž tou látkou, která je ideální pro rozvoj kořenového systému jahod.

Čtěte také: Na bolesti ustupujících dásní nejlépe zabírá jenom tato osvědčená metoda. Jak si můžete pomoci?

Vaše jahody mohou být i dokonale červené

Chcete, aby vaše jahody byly také dokonale červené a byly i dostatečně velké? I to se dá snadno zařídit, pokud víte jak na to. I tady je třeba použít jednu látku, která je obsažená v tom správném hnojivu. Jedná se o dusík, který dokáže velmi efektivně stimulovat jak růst jahody, tak samozřejmě umí také velmi dobře stimulovat i růst samotných plodů. Zde nezapomínejme na to, že díky tomu mají jahody opravdu dokonalou sytě červenou barvu a nejsou nijak mrňavé. Právě naopak.

Záhony je nutné náležitě připravit

To když neuděláte, rozhodně nemůžete čekat dokonalý výsledek. Co je potřeba? Je to jednoduché. cokoliv, co v záhoně nemá být, musí jít pryč. Jsou to třeba zbytky loňských rostlin, mohou to být různé druhy plevelů, listy a mnoho dalšího. Může se sice na první pohled zdát, že je to hnojivo, ale reálně se jedná o potenciální nebezpečí, které může znamenat výskyt škůdců. Vše, co v záhoně nemá být, raději spalte. Záhon by měl být dokonale připravený tak, že na něm bude jenom kvalitní zemina s dostatkem správného hnojiva.

Dodržujte i správné postupy spojené s hnojením. I to je důležité

Máte jahody zasazeny? Pokud ano, je na místě je sledovat. Jakmile začnou poprvé růst a začnou se doslova klubat ze země, přichází na řadu ta pravá chvíle spojená s tím, že byste měli aplikovat dusíkaté hnojivo. Jedná se o období, kdy už bude mít zemina stabilně 8 – 10 stupňů Celsia a jahody začnou dlouhodobě růst.

Druhá dávka hnojiva, tentokrát v podobě fosforu, by měla přijít v období těsně před tím, než jahody začnou kvést. I tady si všímejte toho, že začnou mít pupeny, které se postupně rozkvetou. Když je vidíte, je ideální chvíle dopřát jim výživu, která se podepíše právě na kvalita plodu.

Další fáze hnojení, tentokrát v kombinaci obou hnojiv, by měla probíhat v době, kdy jsou jahody v plném květu. Tedy v době, kdy by měla tato fáze přejít v tu, že se budou objevovat první plody. I tedy je třeba zajistit dobrý růst a podpořit výslednou kvalitu plodů. I proto je na místě hnojit jak fosforem, tak je na místě hnojit také potřebným dusíkem.

Jaká hnojiva mohou být nejlepší?

Možných hnojiv najdete na trhu celou řadu. Které jsou ty, u kterých můžeme říci, že jsou dobrou volbou? Zkuste třeba močovinu neboli karbamid. Jedná se o velmi populární hnojivo s dobrým obsahem dusíku. Je známo i svou univerzálností a tak u něho není problémem ani jeho použití právě na jahody.

Druhou možností je neméně populární dusičnan amonný. I ten patří do skupiny těch hnojiv, které je na místě vyzkoušet. Už podle názvu je jasné, že je to právě toto hnojivo, které také obsahuje celkem dobrý poměrně dusíku. Použití je celkem snadné a pokud má být vše v pořádku, doporučujeme dodržet návod na obalu.

Třetí možností, která je také zajímavá, je použití slepičího trusu. To se hodí tam, kde chcete primárně docílit určité ekologie. Tedy kde nechcete kupovat hnojiva balená a chemická, ale kde je vaším cílem použít to, co je bio. V takovém případě může pomoci hnojení slepičím trusem. Výhoda zde již zazněla. Pozor ale na jednu nevýhodu, kdy těžko odhadnete vhodné množství.

Poslední možností je další přírodní forma, a to kravský hnůj. Tady je ale problém s tím, že se hodí spíše jako univerzální hnojivo obecně. Draslíku, dusíku a fosforu má poměrně málo. Přesto může být dobrou volbou, třeba jako zajímavý doplněk, kdy chcete zkvalitnit používanou zeminu.