Čistíte si uši těmito vatovými tyčinkami? Ohrožujete své zdraví a děláte obrovskou chybu: Po přečtení je ihned vyhodíte a ochráníte své uši i sluch před infekcemi!

Každý z nás je určitě doma má, ale používáme je pravděpodobně zcela nesprávně, a dokonce si jimi můžeme ublížit. Řeč je samozřejmě o vatových tyčinkách. Můžeme je využít k řadě kosmetických účelů, ale nejčastěji je využíváme k čištění zvukovodu. Určit už jste ale slyšeli, že by se to dělat nemělo a že si tak můžete spíše ublížit než pomoci. Proč to tak je a jak si tedy uši nejlépe čistit?

Proč je maz užitečný?

V prvé řadě je totiž potřebné si uvědomit, že ušní maz není něco nežádoucího, ale především velmi dobrá věc, která náš zvukovod chrání před bakteriemi a nečistotami. Díky mazu neproniknou až k ušnímu bubínku, ale zastaví se po cestě zvukovodem a ta nejcitlivější část našeho ucha je chráněna.

Proč jsou vatové tyčinky nebezpečné?

Především nám pomáhají odstraňovat maz, který by se ale v uchu měl přirozeně nacházet. Za druhé existuje i další nebezpečí v podobě možného poškození ušního bubínku. Pokud si tyčinkou zajedete příliš hluboko, můžete si skutečně vážně ublížit, byť to není tak častý scénář. Co je daleko nebezpečnější je fakt, že si tímto pohybem neustále posouváte maz hlouběji do zvukovodu, kde může vytvářet tuhou zátku, kterou už ven dostane pouze ušní lékař. S takovým špuntem v uchu budete hůře slyšet, můžete pociťovat i nepříjemný tlak nebo hučení v hlavě.

Jak uši správně čistit?

Pokud vás trápí nadbytek kožního mazu, se kterým si nevíte rady, máte hned několik možností, jak jej řešit:

  • Vyplatí se zajít si k lékaři a nechat si ucho odborně vyšetřit. Možná přijde na důvod nadbytečné tvorby mazu a poradí vám, jak se jej zbavit.
  • Tyčinky zahoďte zcela, nebo je používejte jen velmi výjimečně a šetrně. Uchopte je prsty hned u vatové špičky a pouze lehce s nimi vytřete okraj ucha, hlouběji nezajíždějte.
  • Kupte si čisticí sprej v lékárně a postupujte dle návodu.

Vatové tyčinky si raději vůbec nekupujte, ať vás to zbytečně neláká. Za problémy, které si můžete způsobit, ani pocit krátkodobě čistého ucha nestojí. K vnějšímu umytí uší vám postačí navlhčená žínka nebo kosmetický ubrousek.