Redakce ProSvět.cz
3 ledna, 2019

Mnoho žen si myslí, že o císařském řezu vědí úplně všechno. Když čekají miminko, často se během těhotenství informují o všech způsobech, kterými dítko může přijít na svět. Ačkoli porodit přirozeně je pro většinu žen tajným snem, ne vždy je tomuto řešení příroda nakloněna. A jak je známo, přírodě jednoduše poručit nelze...

A co vy? Také si myslíte, že o císařském řezu víte úplně všechno? A jste si tím jisté? Mám pro vás tři informace, které by podle mě měla znát úplně každá žena. Bez výjimky.

Tři fakta, která byste měli znát

O císařském řezu toho bylo napsáno i napovídáno strašně moc. Na internetu je nepřeberné množství informací, které si můžete volně dohledat. I přesto, že jsou dané informace dostupné pro každého, ne všichni o císařském řezu vědí úplně vše.

 • Císařský řez se dlouho hojí

  Císařský řez je zásah do těla, o tom nemusí být sporu. Samotný císařský řez je náročný, možná ještě o něco náročnější je rekonvalescence a hojení, které následuje. Nebudeme lhát, že jizva po císařském řezu hodně bolí a především v prvních dnech maminkám komplikuje jakýkoli pohyb.

  I přesto, že se jedná o hodně bolestivý zásah do těla, nejedna maminka by nám potvrdila, že pro spokojenost svého miminka dokáže hodit bolest za hlavu a překonat se. A tak je to samozřejmě naprosto v pořádku.

 • Císařský řez je chirurgický zákrok

  Pro většinu žen je císařský řez jeden ze způsobů, díky kterému může přijít na svět jejich drobeček. Jen málokteré ale už dochází, že se ve skutečnosti jedná o chirurgický zákrok, s jehož pomocí se sice miminko narodí, ale stále jde o druh operace.

  Proto je nutno dodat, že stejně jako u kteréhokoli jiného chirurgického zákroku je zde riziko, které ohrožuje nejen samotnou maminku, ale stejně tak i její miminko.

 • Císařský řez s sebou může přinést rizika

  Poslední věc, kterou by měla vědět každá žena, je fakt, že císařský řez s sebou přináší i určitá rizika. Tím se liší od klasického přirozeného porodu, kdy drtivá většina rizik zmizí prakticky ihned poté, co žena porodí. V případě císařského řezu si ale lékaři mohou být jistí až ve chvíli, kdy se žena po zákroku probudí z anestezie.

Sdílejte článek