Co mnozí nevědí: Toto se děje našim tělům, když někdy zadržujeme větry! NEBRAŇTE JIM, JINAK…

Vypouštění plynů pomocí prdů je zcela přirozené lidem i zvířatům. Ne vždy je však možné si ulevit. Jsou chvíle, kdy je takové počínání zcela nevhodné. Jen si představte situace, kdy pocítíte tlak v břiše, ale právě jedete v plném výtahu lidí nebo vedete pracovní jednání s podřízenými, případně máte romantické rande ve dvou. Přes naléhavé pocity, které pociťujete v břiše, uděláte vše proto, abyste trapasu zabránili a z těla žádný plyn neunikl. Může mít takové zadržování škodlivé důsledky?

Až 700 ml plynů denně

Průměrný člověk nehledě na pohlaví vyprodukuje přibližně 700 ml plynů, převážně vodíku a oxidu uhličitého. Kromě toho dochází k vypouštění dusíku, metanu a kyslíku, zápach způsobuje obsažený hydrogen sulfid. Plyn vzniká důsledkem trávení jídla a pití, které putují skrze tenké střevo do tlustého. Běžně je člověk nucen vypouštět tyto plyny 5-10x denně v závislosti na množství snězeného jídla. Co se však stane s tělem při zadržování?

Větry uniknou jinak

Při nuceném zadržování plynů v těle dojde k bolestem v podbřišku, které mohou být nepříjemné. Dalekosáhlé následky jsou nepravděpodobné, větry si však najdou cestu jinudy. Plyny se totiž mohou dostat skrze střevní stěnu do krevního řečiště a uniknout z těla výdechem. Kromě toho může dojít k většímu nakumulování plynů, které následně mohou vyjít z těla zcela nekontrolovaně. Podle některých vědců může časté zadržování plynů navíc vést k vzniku hemoroidů.

Čtěte také: Doktoři vypustili ven článek o kombinaci 3 potravin, která vám vrátí zrak a vyčistí játra.

Nebraňte přirozeným procesům těla

Trávení včetně vypouštění plynů z těla je zcela přirozeným procesem, proto je vhodné při tlacích v břiše vyhledat nejbližší toaletu. V případě, že máte pocit, že trpíte přílišnou plynatostí, měli byste se soustředit na stravovací návyky a složení stravy. Je možné, že jíte příliš rychle nebo trpíte nějakou potravinovou alergií. Především byste ale měli dodržovat zdravý jídelníček a nezapomenout na dostatek pohybu!