Co může způsobit trombózu nebo embolii?

Několik mladých dívek přišlo o svůj život poté, co dostaly plicní embolii. Bylo to z důvodu braní antikoncepce, stačilo přitom jen několik dní užívání. Každý by si měl uvědomovat, jaké mají pilulky negativní účinky a jak mohou být nebezpečné. Některé tabletky jsou zdraví škodlivé a nepomáhají tolik, jak by měly.

Antikoncepční pilulky jsou hormony, které zvyšují riziko embolie nebo trombózy

Antikoncepce sice ochrání mladé ženy před početím, může ale způsobit život ohrožující nemoci, jako je trombóza. Může se totiž vytvořit krevní sraženina, která omezuje průtok krve. U plicní embolie zase dochází ke krevní sraženině, která se dostane se průtokem krve jinam, než by měla, a může zablokovat důležitou cévu.

Před každým předepsáním pilulek by si lékař měl ověřit váš zdravotní stav a s ohledem na něj vybrat takovou antikoncepci, která bude ženě vyhovovat ve více ohledech. Je nutné mladé dívky také upozornit na možné komplikace s užíváním. Pokud by problémy byly dlouhodobé, je nutné antikoncepci vyměnit za jinou.

Čtěte také: Z chronických bolestí k mladistvým kostem: Tento třísložkový sirup ji vrátil k životu!

Jaké jsou první příznaky embolie nebo trombózy?

Trombóza je nejčastější v cévách dolních končetin a také v důležitých tepnách srdce. Můžete mít nedostatek kyslíku, a to vede k velmi nebezpečným stavům, které vás mohou ohrozit na životě. Jedná se o plicní embolii, mrtvici nebo dokonce infarkt. Můžete ale pozorovat první příznaky, které mohou znamenat, že přijde nebezpečná nemoc.

Věnujte pozornost svému tělu, abyste zjistili, jestli není něco v nepořádku. Mohou přijít otoky nohou, které byste měli poznat na první pohled. Budou vás také bolet nohy, a při každém pohybu ji pocítíte. Bolest na hrudi také není ničím výjimečným, stejně jako dušnost. Měli byste si dát pozor, jaké léky užíváte, protože některé mohou podpořit vznik onemocnění.

Mezi rizikové faktory ale nepatří jen léky, ale také životní styl, který vedete. Pokud trpíte obezitou, kouříte, máte křečové žíly nebo jiné genetické predispozice, je nutné věnovat preventivním prohlídkám zvláštní pozornost. U lékaře si nechte udělat speciální testy, abyste zjistili, jak jste na tom zdravotně a jaká rizika vám hrozí. Genetický je jedním z nich, z něj se pozná, jestli budete po lécích trpět na srážlivost krve. Poté může lékař rozhodnout, jaké léky vám předepíše. Je nakonec možné, že vám antikoncepci vůbec nedoporučí.