Nezáleží na tom, jestli je den nebo noc. Jeleni jsou aktivní během celého dne a mohou se vám objevit před autem kdykoli, a to během vteřiny. Pro nepozorné řidiče, kteří se navíc řítí obrovskou rychlostí, to může být fatální. Dospělý jedinec může v lepším případě vůz trochu poškodit, ale také ho rozlomit na dvě poloviny. Nejedná se o malé zvíře, do kterého jen ťuknete, a srážka může mít vážné následky.
Vysoká na každém kroku
Jelen je nejrozšířenějším druhem velké zvěře ve střední Evropě. Zejména v době páření se s nimi můžete setkat doslova na každém kroku. A bohužel i na silnici. Období páření začíná na konci července a trvá do poloviny srpna. To znamená, že právě v této době byste měli být jako řidiči nejopatrnější.
Nebezpečí hrozí především během soumraku a v noci, kdy si běžícího zvířete na poli nevšimnete a uvidíte ho až ve chvíli, kdy se ocitne před vámi. Právě to je nebezpečné, protože budete hodně překvapeni a v případě vyšší rychlosti se možná srážce jednoduše nevyhnete. Z toho důvodu byste v tomto období měli jezdit se zvýšenou opatrností a mnohem pomaleji. Hojně rozšířený je u nás jelen evropský:
- dožívá se 15 až 20 let,
- váží 100 až 350 kg,
- na délku měří 165 až 200 cm,
- výška v kohoutku je 100 až 150 cm.
Co dělat?
V Čechách není ničím vzácným potkat se na silnici s různými druhy zvířat. Některá jsou menší, jiná větší. Jelen přitom patří asi mezi ty největší, do kterých můžete na silnici narazit. A představte si, co dělá vaše auto, když do něj narazí 200 kg v plné rychlosti. Nic hezkého to zaručeně nebude. Řešení je jediné a poměrně jednoduché. Musíte prudce zabrzdit. Má to ovšem své “ale“.
Držte se zlatého pravidla a nikdy neberte za volant. Nepokoušejte se zvířeti uhnout, protože to pravděpodobně skončí ošklivou nehodou. Jelenovi nepomůžete a bude hodně pravděpodobné, že nedopadnete dobře. I při prudkém zabrzdění ovšem musíte dodržet určitou vzdálenost, abyste zvíře stihlo přeběhnout.