Co naprosto každý řidič dělá špatně: Tohle je to, co musíte udělat, když se před vámi za jízdy zjeví jelen, srnka nebo jiná zvěř!

Nezáleží na tom, jestli je den nebo noc. Jeleni jsou aktivní během celého dne a mohou se vám objevit před autem kdykoli, a to během vteřiny. Pro nepozorné řidiče, kteří se navíc řítí obrovskou rychlostí, to může být fatální. Dospělý jedinec může v lepším případě vůz trochu poškodit, ale také ho rozlomit na dvě poloviny. Nejedná se o malé zvíře, do kterého jen ťuknete, a srážka může mít vážné následky.

Vysoká na každém kroku

Jelen je nejrozšířenějším druhem velké zvěře ve střední Evropě. Zejména v době páření se s nimi můžete setkat doslova na každém kroku. A bohužel i na silnici. Období páření začíná na konci července a trvá do poloviny srpna. To znamená, že právě v této době byste měli být jako řidiči nejopatrnější.

Nebezpečí hrozí především během soumraku a v noci, kdy si běžícího zvířete na poli nevšimnete a uvidíte ho až ve chvíli, kdy se ocitne před vámi. Právě to je nebezpečné, protože budete hodně překvapeni a v případě vyšší rychlosti se možná srážce jednoduše nevyhnete. Z toho důvodu byste v tomto období měli jezdit se zvýšenou opatrností a mnohem pomaleji. Hojně rozšířený je u nás jelen evropský:

Čtěte také: Záchranářský pes z útoku na dvojčata v New Yorku prohrál boj o život

  • dožívá se 15 až 20 let,
  • váží 100 až 350 kg,
  • na délku měří 165 až 200 cm,
  • výška v kohoutku je 100 až 150 cm.

Co dělat?

V Čechách není ničím vzácným potkat se na silnici s různými druhy zvířat. Některá jsou menší, jiná větší. Jelen přitom patří asi mezi ty největší, do kterých můžete na silnici narazit. A představte si, co dělá vaše auto, když do něj narazí 200 kg v plné rychlosti. Nic hezkého to zaručeně nebude. Řešení je jediné a poměrně jednoduché. Musíte prudce zabrzdit. Má to ovšem své “ale“.

Držte se zlatého pravidla a nikdy neberte za volant. Nepokoušejte se zvířeti uhnout, protože to pravděpodobně skončí ošklivou nehodou. Jelenovi nepomůžete a bude hodně pravděpodobné, že nedopadnete dobře. I při prudkém zabrzdění ovšem musíte dodržet určitou vzdálenost, abyste zvíře stihlo přeběhnout.