Co se stane s lidským zdravím po vyléčení nemoci Covid-19? Podívejte se na zdravotní rizika

Coronavirus je hlavním tématem celého světa již přes rok, a tak se nyní vědci mohou zaměřit i na dlouhodobější zdravotní rizika, které toto onemocnění přináší. I po vyléčení z nemoci Covid-19 totiž mohou přijít vážné komplikace, které mohou vyústit až v úmrtí. Podívejte se na ty nejzásadnější zdravotní problémy.

Vědci se zaměřují na komplikace po nemoci

Nejvíce se na tento problém zaměřili vědci z Lékařské fakulty ve Washingtonu, kteří provedli komplexní studii o dlouhodobých symptomech nemoci Covid-19. Studie se zaměřuje také na možná zdravotní rizika, se kterými se pacienti musí vypořádat. Je zřejmé, že lidé mají i po vyléčení této virové nemoci zdravotní komplikace, které se s nimi táhnou dlouhé měsíce.

Studie je podložená více než 87 000 pacienty, kteří prošli coronavirem. Výsledky jasně ukazují, že v šestém měsíci po stanovení diagnózy bylo u pacientů vyšší riziko úmrtí. Tyto zdravotní komplikace mohou být dalším světovým problémem. Lékaři musí být při léčbě pacientů velmi opatrní, jelikož je nutné zavést integrovanou multidisciplinární péči.

Čtěte také: Co značí necitlivost a brnění končetin? Na vině mohou být tyto závažné příčiny

Covid-19 je problémem hlavně do budoucna

Komplexní studie především zkoumala nejen dlouhodobé příznaky. Zaměřila se také na dýchací potíže, vypadávání vlasů nebo psychické problémy. Mimo tyto příznaky se vědci zaměřili také na další onemocnění, které mohou doprovázet Covid-19. Mezi tyto nemoci patří především komplikace v oblasti neurologie nebo kardiovaskulární nemoci.

Podle studie je zřejmé, že pacienti, kteří se z virového onemocnění dostali do měsíce, mají nyní o 60 % vyšší riziko úmrtí v prvním půl roce. Při hodnocení všech vyléčených pacientů se jedná o osm úmrtí na tisíc pacientů.

Pro pochopení dlouhodobých komplikací

Tato studie má pomoci především k pochopení všech dlouhodobých účinků Covid-19 na lidské zdraví. Proto se vědci zaměřili na téměř 14 000 hospitalizovaných pacientů, u kterých byla diagnostikována sezónní chřipka. Všechny subjekty vědci sledovali dalších šest měsíců. Přestože se od začátku pandemie všude psalo, že coronavirus není závažnější než chřipka, dnes je jisté, že to zcela není pravda.

Díky výsledkům je zřejmé, že onemocnění SARS-CoV-2 je mnohem náročnější pro lidské tělo než typický respirační virus. Nemoci, které coronavirus způsobuje, mohou ovlivnit jakýkoliv orgán v těle. Za základě všech výsledků dali vědci dohromady seznam zdravotních problémů, které souvisí s onemocněním a vyléčením Covid-19:

  • Dýchací systém: dušnost, nízký obsah kyslíku v krvi, přetrvávající kašel
  • Nervový systém: bolesti hlavy, problémy s pamětí, poruchy čichu a chuti, mrtvice
  • Duševní zdraví: úzkost, nespavost, deprese, zneužívání návykových látek
  • Metabolismus: diabetes, obezita, vysoký cholesterol
  • Kardiovaskulární systém: akutní srdeční choroby, srdeční selhání, bušení srdce
  • Srážení krve: sraženiny zejména v nohou a plicích
  • Kůže: vyrážka a vypadávání vlasů
  • Celkové zdraví: únava, malátnost, bolest kloubů a svalů
  • Trávicí systém: zácpa, průjem, reflux kyseliny

Kvalita života klesá

Přestože se našlo několik pacientů, kteří neměli žádný z uvedených příznaků, Covid-19 měl významný dopad na jejich zdraví a celkovou kvalitu života. Podle výsledků je jasné, že pacienti, kteří během coronaviru potřebovali nemocniční péči, měli mnohem horší příznaky i po vyléčení. Infekce coronaviru přináší o 50 % vyšší riziko úmrtí než u pacientů s klasickou chřipkou. Ve srovnání s chřipkou je totiž Covid-19 mnohem větší zátěží pro lidské tělo, a to především z dlouhodobého hlediska.

Díky studii je tedy zřejmé, že pacienti nesmí přehlížet veškeré menší příznaky po uzdravení coronaviru. Řešit by se měl i menší příznak, jedině tak pacient znovu dosáhne kvalitního života bez zdravotních komplikací.