Pokud problémem, kterému se věnuje tento článek, netrpíte vy sami, s velkou pravděpodobností máte alespoň ve svém blízkém okolí někoho, koho tento jev trápí.
Řeč je o neustále prochladlých končetinách, tedy rukách a nohách, které daná osoba pouze s obtížemi prohřívá, a to dokonce i ve velmi teplém počasí. Někdy takovému člověku stačí pouze opustit místo s přímým slunečním svitem a přesunout se na stinnější místo, a má již po chvíli studené končetiny.
Zdravotní aspekty syndromu studených končetin
Problematický není jen nepříjemný pocit chladu, ale zejména skutečnost, že tento jev může být průvodním znakem skutečných zdravotních potíží.
Když se zeptáte laika, co je podle jeho názoru příčinou stále studených rukou a mohou, obvykle odpoví, že chyba je v nedostatečnosti krevního oběhu. Na jednu stranu má takový člověk pravdu, protože díky krevním cévám se skutečně udržuje stálá a přirozená teplota pokožky lidského těla. Cévy totiž pomáhají svou elasticitou reagovat na teplotu okolního prostředí a vyrovnávat teplotu lidského těla.
Krevní oběh však zdaleka není jediným faktorem, spojeným se syndromem studených končetin. Mezi další možné příčiny chladných končetin patří například
· nedostatečná funkce štítné žlázy neboli hypotyreóza, mezi jejíž projevy patří mimo jiné také zimomřivost
· lupus, což je velice nepříjemné onemocnění, které postihuje z větší části ženy a mezi jehož projevy patří časté fialovění nebo bělání prstů v prostředí i jen lehce chladném, a
· diabetes neboli cukrovka, kterou také často provází pocit chladu.
Raunaudův syndrom
Pokud cítíte chlad v prstech na rukou, které vám bělají, a pokud se dostavuje dokonce i ztráta citlivosti v této oblasti, neměli byste otálet s návštěvou lékaře, protože by se ve vašem případě mohlo jednat o Raunaudůn syndrom, což je onemocnění postihující funkci periferních tepen. Syndrom se projevuje obvykle ve formě krátkodobých záchvatů.
K léčbě se používají jak preventivní opatření, zejména teplejší oblečení bez těsných rukavic a bot, tak i farmaka bránící stahování cév.