Kočky jsou úžasná zvířata. Nejspíš každý, kdo někdy vlastnil kočku, nebo se s ní alespoň na nějakou dobu mazlil, si určitě všiml, že kočky člověka rády hnětou předními tlapkami. Přemýšleli jste někdy, co vám tím chce kočka sdělit? Ukazuje se, že je to vrozený instinkt. Když jsou totiž ještě koťaty, masírují předními tlapkami bříško maminky a stimulují tak produkci mléka.

Hnětením dávají najevo lásku

Kočky se tohoto instinktu nezbavují ani v dospělosti. Dávají tak najevo lásku a náklonnost k lidem, kteří se s nimi zrovna mazlí. A to i v případě, že k masáži použijí své ostré drápky. Neukazují vám tím svůj vztek, ale právě naopak. Řeč těla koček je všeobecně poměrně fascinující. Jakmile jí porozumíte, rychle se naučíte rozpoznávat jejich emoce.

Pokud je kočka spokojená, její tělo je uvolněné. Vsedě má vzpřímené uši namířené vpřed, vleže mívá zase tlapky složené pod tělem nebo natažené na boku. Její štěstí dává najevo i mžouráním očí. Tím kočce můžete naznačit dobré rozpoložení i vy – pokud na vás kočka pomalu mrká, napodobte její chování.

Jak se chová kočka, když má strach

Když má kočka z něčeho strach, mívá uši přitisknuté k hlavě a hlavu u země. Buď se pokouší utéct nebo se krčí někde v rohu. Ocas má buď stažený pod tělem, nebo jím švihá se strany na stranu. Zorničky jsou rozšířené a může se ozývat i syčení nebo prskání. Pokud vaše kočka projevuje známky strachu, odstraňte vše, co by mohlo tento stav způsobit, a počkejte, až se uklidní a bude se znovu cítit bezpečně.

Zlobící se kočku poznáte tak, že působí ztuhlým dojmem. Někdy naježí chlupy, čímž se snaží působit větším a hrozivějším dojmem. Uši jsou přitisknuté k hlavě, pohled je soustředěný a upřený. Ocas je ztuhlý a buď ho kočka drží zpříma, nebo ho má stočení kolem těla. Pokud se kočka zlobí, nedotýkejte se ji, ani se ji nesnažte utěšit. Rozhodně na ni nekřičte a nedělejte prudké pohyby. Dejte jí čas a prostor, aby se sama zklidnila.

Sdílejte článek