David Hampl
4 dubna, 2021

Aktivní životní styl je základem pro zdraví člověka. Existuje mnoho druhů cvičení, mnoho lidí se však vyhýbá závažím a činkám. Důvodem především u žen je obava, že se jejich svalová hmota příliš zvětší a ony skončí s kulturistickými pažemi. Není to však oprávněná obava. Cvičením s činkami naopak dosáhneme hezčího a pevnějšího tvaru a zmírníme ochabnutí paží.

Zvolte váhu, se kterou zvládnete deset opakování

Nemusíte se bát ani přílišné náročnosti. Zvolte takovou činku, která pro vás bude namáhavá, ale dokážete s ní provést několik opakování za sebou. Pokud se vám prozatím nechce investovat do vybavení, použít můžete i plastové lahve naplněné vodou. Sérii šesti cviků po deseti opakováních provádějte nejlépe třikrát týdně a uvidíte, že výsledek se brzy dostaví.

První cvik procvičí ramena. Uchopte závaží do obou rukou, stoupněte si a rozpažte. Pak provádějte malé krouživé pohyby nataženýma rukama. Opakujte desetkrát. Chvíli si odpočiňte, ruce se závažími nechte klesnout podél těla. S výdechem rozpažte, dvě vteřiny v pozici vytrvejte a s nádechem pomalu spouštějte ruce dolů. Cvik opět proveďte desetkrát.

Procvičíte všechny svaly paží

Další cvik procvičí bicepsy. Rozpažte a otočte ruce se závažím dlaněmi nahoru. S výdechem pokrčte ruce v lokti, jako kdybyste se snažili závažím dotknout ramenou. S nádechem vraťte ruce do počáteční polohy. Opakujte desetkrát. Po malé pauze můžete přejít do dalšího cviku. Opět mějte rozpažené ruce pokrčené v lokti, tentokrát ale do pravého úhlu. S výdechem ruce tlačte nahoru ke stropu. S nádechem je opět vracejte do pokrčeného stavu.

Předposlední cvik procvičí vaše tricepsy. Ruce vzpažte nahoru, dlaně se závažími mějte otočené k sobě a mějte je u sebe co nejblíže, ideálně se budou závaží dotýkat. Pomalu ohněte ruce v lokti a závaží spouštějte dolů za záda. Pak ruce opět natáhněte nahoru. Poslední cvik je skvělý na zadní delty. Předkloňte se v pase, ruce spusťte dolů a pomalými pohyby je s výdechem upažujte. S nádechem je spouštějte zpět.

Sdílejte článek