Dálniční známka od příštího roku zdraží. Do kdy ji bude možné ještě koupit za 1 500 korun?

Rozhodnuto. Cena dálniční známky se zvýší od 1. března příštího roku o osm set korun. Běžný roční kupon bude stát 2 300 korun, přičemž součástí nového nařízení je i mechanismus, kterým se bude měnit cena každoročně směrem nahoru. To jistě tuzemské řidiče nepotěší, protože mnozí považují stav českých dálnic za nedostatečný. Jak tedy ušetřit alespoň při nákupu takzvané dálničky pro příští rok?

Dvanáct let stejná cena

Ministerstvo dopravy plánovalo zvýšení cen za dálniční známky dlouhé měsíce, nyní je jasné, že k tomuto kroku dojde 1. března 2024. Politici argumentují především potřebou modernizace dálniční sítě a hlavně faktem, že nedošlo ke zvýšení v posledních dvanácti letech. Ceny stoupnou u ročních, naopak nepatrně klesnou u měsíčních a desetidenních kupónů, přičemž přibyde ještě možnost zakoupení jednodenní dálniční známky, která doposud chyběla zejména pro řidiče, kteří přejíždějí Českou republiku.

Odklad platnosti

V současnosti platí, že při nákupu dálniční známky lze odložit její platnost o plných 90 dnů, což by některým řidičům pomohlo, aby si ji mohli koupit a ušetřit v průběhu příštího roku a v části následujícího roku. Začátkem června ale Ministerstvo dopravy udělalo této možnosti přítrž, od 1. ledna 2024 půjde totiž koupit známku a odložit platnost dálničního kupónu o pouhých 30 dní. I tak lze naplánovat její koupi tak, aby byla cena výhodnější a ušetřit tak oněch 800 korun.  

Čtěte také: Pes se setkal s majitelkou, která ho musela dát pryč. Dříve byla sama bez domova

Platí i plug-in hybridy

Zatímco řidiči běžných automobilů zaplatí základní sazbu 2 300 korun, nově nebudou platit jen elektromobily, u ostatních skupin vozů, jako jsou provozované na zemní plyn, na biometan nebo s produkcí emisí CO2 do 50 g/km, budou platit rovněž. Týká se to tedy i řidičů, kteří mají v garáži auto typu plug-in hybridu. Od roku 2025 se pak bude zvyšovat cena s ohledem na nově zprovozněné kilometry dálnic a také na základě vývoje spotřebitelských cen podle Českého statistického úřadu. Předběžně experti vypočetli zvýšení o 200 korun ročně.

Zdroj: autoweb.cz