Dávejte pozor na jablka voskovaná rakovinotvornou látkou – jednoduchým testem s horkou vodou ji odhalíte. Jak na to?

Příroda nám přináší plno zdravých a pro naše tělo přirozených látek, které potřebujeme. Mnoho lidí si v tomto domnění kupuje v supermarketech ovoce a zeleninu a očekávají, že pro sebe dělají dobrou věc. Ne vždy však v obchodech získáme čerstvé přírodní produkty. K tomu, aby vydržely dlouho čerstvé a měly jiné vlastnosti usnadňující jejich prodej, bývají ošetřeny chemicky a s plody z naší zahrádky se dají jen těžko srovnávat. Pojďme se tedy podívat, jaké má složení a co obsahuje to, co považujeme za zdravý jídelníček, jak problém rozpoznat a jak se mu vyhnout.

Není ovoce jako ovoce

Pokud si sami vypěstujeme domácí ovoce a zeleninu, mám jistotu, co za přípravky jsme používali. U zboží v supermarketu nikoliv a ani se tyto informace nemůžeme nijak dozvědět. Přitom používaná chemie dokáže výrazně ovlivnit, respektive výrazně snížit, kvalitu potravin. Výrobky, které zakoupíme a ty, které si vypěstujeme, se pak nedají spolu vůbec srovnávat. U ovoce a zeleniny ze supermarketů jsou největším problémem pro naše zdraví:

  • Hnojiva pro rychlejší růst a tím vyšší výnos
  • Pesticidy proti hmyzu, plevelu nebo plísním
  • Chemikálie urychlujícími zrání nebo třeba udržení dlouhé doby trvanlivosti

Jablka a jejich voskování

Pokud požádáme malé děti ve školce, aby nám řekly nějaký druh ovoce, odpoví ve většině případů jablko. To je doopravdy pro naši zemi nejtypičtěji a také nejčastěji prodávané ovoce. Proto se nyní zaměříme speciálně na něj. Největším problémem u jablek je jejich voskování – to znamená jejich potáhnutí voskem, který je toxický a který spotřebitelé následně konzumují. Problém se však netýká jen jablek – stejná nebo podobná situace nastává i u dalších domácích a exotických druhů.

Čtěte také: Karamelový krémeš: Vynikající pudinkovo-smetanový zákusek, který zvládne upéct každý. Je neuvěřitelně lahodný a lehký jako obláček!

Proč je voskování využíváno?

Důvod, který je pro voskování oficiálně uváděný, je delší životnost plodů a menší pravděpodobnost podlehnutí hnilobě. Vosky také zajišťují, že jablka nezačnou plesnivět a že budou s menší pravděpodobností napadena škůdci. To je samozřejmě všechno velice důležité, ale nejspíše se to nevyrovná hodnotě našeho zdraví, na které mají tyto chemikálie nepříznivý vliv. Používání vosků má však i jiné důvody.

  • Vosk zvýrazňuje barvu ovoce
  • Zvýrazňuje a mění jeho původní chuť

Takové ovoce se pak mnohem snáze prodává, než to přírodní bez chemického ošetření. Řekněte sami, kolik lidí bez znalosti problematiky spíše sáhne po lesklém a krásně výrazně vybarveném jablíčku a kolik po matném v přírodní ochranné vrstvě. Voskování tedy není jen ochranou proti rychlému podléhání procesu kažení se, ale skvělým marketingovým tahem pro větší prodejnost.

Složení vosku jablek

Obecně se nejedná o potravinu, ale jen o pomocnou látku, tudíž není podle zákona nikde povinnost uvádět, že bylo ovoce chemicky ošetřeno. Látka, pomocí níž se jablka voskují, pochází ze stejného zdroje, z jakého se vyrábějí například oleje do motoru vozidel – z ropy. Ta je pro lidský organismus toxická a rozhodně se nejedná o nic, co bychom při dobré informovanosti konzumovali záměrně. Kromě ropných složek se dále ve vosku dle rozborů vyskytla sója, lepek nebo mléčné složky, což není dobrou zprávou pro alergiky a lidi trpící potravinovou intolerancí. Dále tu pak máme chemikálie jako fungicidy a další konzervační činidla nebo umělá barviva. Ve většině případů se jedná o karcinogeny.

Jak toxické látky odhalit?

Pokud půjdete kupovat nyní do supermarketu ovoce, je jasné, že se budete chtít vyhnout takovému, které je karcinogenním voskem potaženo. Podle vzhledu nic nepoznáte – i to nejvíce zářivé a téměř uměle vypadající jablko totiž může být potažené voskem přírodním, který je naprosto neškodný; přírodním voskem může být například:

  • arnaubský vosk
  • dřevní pryskyřice
  • včelí vosk

Způsob, jak toxické chemikálie odhalit, je poměrně jednoduchý a zvládne ho doma v kuchyni provést každý. Stačí přelít jablko horkou vodou – lze použít tu z kohoutku, ale ideální je přímo vroucí z konvice. Látka nepřírodního původu se změní z lesklé vrstvy na nevzhledně vypadající povlak, obvykle ve formě stop bílé barvy.

Jak se vyhnout konzumaci vosků?

Pokud zjistíme přítomnost chemického vosku, můžeme ho nožem seškrabat, což se nám ale nikdy nepodaří stoprocentně. Další možností je pak jablko oloupat. Nejlepší je samozřejmě takto „poškozené“ ovoce vůbec nekupovat. Jablka, která nebyla nikdy potažena toxickými vosky, najdeme například na tržištích, kde místní pěstitelé v sezóně prodávají své produkty ze zahrádek a samozřejmě si je můžeme i vypěstovat sami. V zimních měsících jsou pak dobrou alternativou kvalitní obchody s bio potravinami.