Dechová cvičení zlepší zdraví a sníží stres | ProSvět.cz
Menu

Dechová cvičení vyplaví stres z těla a zlepší vaše zdraví

Dechová cvičení

Dechová cvičení zlepšují fungování organismu v každém věku. Pomáhají držet tělu, protáhnou svalstvo, usnadní vám správné držení těla. Ať se jedná o cvičení určená dětem, dospělým nebo osobám, které se léčí po dlouhodobé nemoci nebo respiračním onemocnění, správnými návyky si pomůžete ke zdraví. Každé dechové cvičení se hodí pro jiného, záleží to na vašich požadavcích.

Dechová cvičení pomáhají při rehabilitaci

Po úrazu je kromě mobilizace těla důležitá také správná respirační fyzioterapie. Cvičit můžete v sedě, na zádech nebo vestoje. Zajistíte si správný dechový stereotyp, prohloubíte dýchání, posílíte a protáhnete svaly. Díky správným pohybům získáte správné držení těla, ale také posílíte vnitřní orgány.

Dechová cvičení - zápal plic

Dechová cvičení pro děti

Pro děti jsou dechová cvičení důležitá především pro nastavení správných návyků v dýchání. To jim pomůže nejen při logopedických dovednostech, ale i při každodenním rozvíjení jejich všestranných schopností. Dobré je začít od útlého věku, kdy je obvykle potřeba spojit dechové cvičení s nějakou hrou. Začněte cvičením nádechu, kdy si přivoníte k bylinkovému polštářku nebo kytce, a pokračujte cvičením výdechu – pro to je nejlepší využít pomůcky jako bublifuk, píšťalku, nafukovací balónky nebo obyčejné brčko, kterým budou děti dělat bublinky do vody s pěnou do koupele.

Dechová cvičení pro děti

Dechová cvičení jsou základem jógy

Jóga je již po dlouhé generace symbolem souladu duševní a tělesné kondice, a právě dechová cvičení tvoří její základ. Nejjednodušší se provádí vleže na zádech, kdy se uvolní chodidla, a špičky nohou směřují do stran. Paže si položte volně podél těla, dlaně míří vzhůru. Zavřete oči a uvolněte se. Při tomto základním cvičení budete vnímat pohyby břicha a hrudníku. Pozorujte, jak se váš dech pozvolna zpomaluje.

Dechové cvičení - jóga

Zpěv jako dechové cvičení

Při zpívání není důležitý jenom hlas, ale také postoj celého těla a jeho nezbytné uvolnění. Aby byl zpěv radostí a tělu přínosná aktivita, je důležité dodržet dechové cvičení, při kterém trénujete žeberně-brániční dýchání. Během něj se vyklene hrudník do stran a dolů, a také se vyklene břišní stěna. K nácviku pěveckého dechu můžete využít samostatných dechových cvičení, nebo cvičení spojených s vokálem, kdy například držíte jeden tón ve střední poloze a dynamice.

S dechovým cvičením vám pomůžou knihy

Abyste se inspirovali a našli si dechová cvičení přesně podle vašich představ, prohledejte knihkupectví a vyberte si titul, který vám nejlépe sedne. Pomocí knihy Síla dechu se můžete léčit a uvolnit celé tělo, nebo se zaměřit na dýchání, abyste vědomě ovládali všechny energie v něm obsažené podle základní knihy o józe Pránájáma – technika dechu.

Dechová cvičení

Dechová cvičení pro seniory

Člověk se může zlepšovat a pracovat na sobě v každém věku. Říká se, že čím hlouběji a pomaleji dýcháte, tím déle žijete. Dechová cvičení, nebo také dechová gymnastika, je soubor příjemných dýchacích cviků, kdy vědomě řídíme dechové pohyby. Zlepšete si fyzickou kondici, zajistěte si udržení dostatečné plicní ventilace, a ovlivněte celý metabolismus pomocí správných dechových cviků.

Dechová cvičení pro seniory

Dechová cvičení po zápalu plic

Doba rekonvalescence přímo vybízí ke změně v zažitém stereotypu. Dechová rehabilitace vám umožní zaměřit se na prohloubení dýchání, úpravu dechového rytmu a zvýšení mobility hrudní stěny. Ruku v ruce s těmito přínosy pro váš organismus zaznamenáte také vítané zlepšení plicní ventilace a odstranění nadměrného sekretu. Projděte si i vy základní cviky, které jsou nezbytné při léčbě následující po plicních onemocněních.

Zbavte se stresu při dechové gymnastice

Dnešní uspěchaná doba si žádá mnoho obětí, a přímo vybízí, abychom tělu čas od času ulevili od stresu. Správným dýcháním ho vyplavíte z těla a budete vyrovnanější a klidnější. Díky speciální respirační fyzioterapii můžete cvičit klidně v posteli nebo na židli, jak pohodlné. Dechovou gymnastikou si můžete pomoci při léčbě kloubových blokád, nebo při rehabilitaci po zranění či nemoci. Zmírníte stres, zvýšíte hladinu kyslíku v krvi, zrychlíte metabolismus.

Dechová gymnastika - cvičení

Líbil se vám článek?

Tisk
CVIČENÍ

Neuvěřitelná metoda, díky které se budete cítit o mnoho lépe.…

Moshe Feldenkrais je skutečně inspirující člověk. Je lékařem, judistou i inženýrem a věnuje se celé řadě dalších aktivit. Především ale…
ZDRAVÍ

Na tuto nemoc umírají tisíce lidí. Zabojujte proti ní přírodně…

Každoročně zemře více než milion lidí na důsledky kardiovaskulárních onemocnění. Jedná se v podstatě o největšího zabijáka na planetě. Tato úmrtí…
CVIČENÍ

Neuvěřitelná metoda léčby štítné žlázy. Pilulky jsou stranou, jelikož je…

V poslední době jsem začal u své matky sledovat jisté změny. Byla stále více a více unavená, často si chodila lehnout…
CVIČENÍ

Jak na dokonale štíhlé nohy? Zapomeňte na klasické diety, běhání,…

Každý žena chce mít dokonalou postavu. V souvislosti s tím se řeší především takzvané problémové partie. Je to bříško, jsou to hýždě,…
ZDRAVÍ

Dejte si tuto potravinu a uvidíte, co se s vámi…

Tato potravina má velmi zajímavou přezdívku. Označuje se jako přírodní antibiotikum a díky tomu dokáže velmi prospět lidskému zdraví. Může…
ZDRAVÍ

Problém s množstvím glukózy v těle se nemusí řešit jenom…

Hladina glukózy v posledních letech celkem výrazně stoupá u většiny populace. Lékaři pochopitelně varují, jelikož cukrovka je poměrně zákeřnou nemocí, na…