Dechová cvičení zlepší zdraví a sníží stres | ProSvět.cz
Menu

Dechová cvičení vyplaví stres z těla a zlepší vaše zdraví

Dechová cvičení

Dechová cvičení zlepšují fungování organismu v každém věku. Pomáhají držet tělu, protáhnou svalstvo, usnadní vám správné držení těla. Ať se jedná o cvičení určená dětem, dospělým nebo osobám, které se léčí po dlouhodobé nemoci nebo respiračním onemocnění, správnými návyky si pomůžete ke zdraví. Každé dechové cvičení se hodí pro jiného, záleží to na vašich požadavcích.

Dechová cvičení pomáhají při rehabilitaci

Po úrazu je kromě mobilizace těla důležitá také správná respirační fyzioterapie. Cvičit můžete v sedě, na zádech nebo vestoje. Zajistíte si správný dechový stereotyp, prohloubíte dýchání, posílíte a protáhnete svaly. Díky správným pohybům získáte správné držení těla, ale také posílíte vnitřní orgány.

Dechová cvičení - zápal plic

Dechová cvičení pro děti

Pro děti jsou dechová cvičení důležitá především pro nastavení správných návyků v dýchání. To jim pomůže nejen při logopedických dovednostech, ale i při každodenním rozvíjení jejich všestranných schopností. Dobré je začít od útlého věku, kdy je obvykle potřeba spojit dechové cvičení s nějakou hrou. Začněte cvičením nádechu, kdy si přivoníte k bylinkovému polštářku nebo kytce, a pokračujte cvičením výdechu – pro to je nejlepší využít pomůcky jako bublifuk, píšťalku, nafukovací balónky nebo obyčejné brčko, kterým budou děti dělat bublinky do vody s pěnou do koupele.

Dechová cvičení pro děti

Dechová cvičení jsou základem jógy

Jóga je již po dlouhé generace symbolem souladu duševní a tělesné kondice, a právě dechová cvičení tvoří její základ. Nejjednodušší se provádí vleže na zádech, kdy se uvolní chodidla, a špičky nohou směřují do stran. Paže si položte volně podél těla, dlaně míří vzhůru. Zavřete oči a uvolněte se. Při tomto základním cvičení budete vnímat pohyby břicha a hrudníku. Pozorujte, jak se váš dech pozvolna zpomaluje.

Dechové cvičení - jóga

Zpěv jako dechové cvičení

Při zpívání není důležitý jenom hlas, ale také postoj celého těla a jeho nezbytné uvolnění. Aby byl zpěv radostí a tělu přínosná aktivita, je důležité dodržet dechové cvičení, při kterém trénujete žeberně-brániční dýchání. Během něj se vyklene hrudník do stran a dolů, a také se vyklene břišní stěna. K nácviku pěveckého dechu můžete využít samostatných dechových cvičení, nebo cvičení spojených s vokálem, kdy například držíte jeden tón ve střední poloze a dynamice.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2
Tisk
Nezařazené

Šílenství začíná! Češi začínají vykupovat potraviny ve velkém. O jaké…

Koronavirus je celosvětové téma a v České republice tomu není jinak. Oběti ve světě stále přibývají a virse už dostal…
Nezařazené

KORONAVIRUS: obávané téma Čechů, oběti ve světě přibývají. Mají se…

Obávaný Koronavirus je nejen ve světě, ale i v České republice opravdu aktuálním tématem. Vir, který se přenáší z…
Nezařazené

Vymyslela jak to udělat, aby byla její matka s rakovinou…

Rakovina není nic, po čem bychom toužili. Obrátí život vzhůru nohama a nic už není stejné jako dřív. Život se…
Nezařazené

Máte po holení tyto pupínky? Tohle je důvod jejich vzniku…

Holení částí těla je každodenní součást mnoha lidí. Když se řekne holení, většina z vás si jistě představí muže, kteří si…
Nezařazené

Kamera zaznamenala to, co můj táta dělal se čtyřletým dítětem,…

Žijeme v moderní době, ve které si nemůžeme být nikdy jistí, zda nás někdo sleduje pomocí skryté kamery. Používání skryté kamery…
Nezařazené

Vezměte bobkový list, zapalte ho a nechte ho čtvrt hodiny…

Každý dům má vlastní nejen atmosféru, ale také svou chuť. V nejednom domě voní domácí jídlo, u někoho káva, zatímco u…