Do bubnu pračky vložila 2 tablety do myčky nádobí. Když jsem uviděl výsledek, litoval jsem, že jsem tento trik neznal už dříve

Pračku vnímáme jako velmi užitečný spotřebič, který udržuje naše prádlo stále dokola čisté a svěží. Zvlášť pokud máte malé děti, je pro vás pračka naprosto nezbytným pomocníkem, bez kterého si život už umíme jen těžko představit. Jenže už méně často nás napadne, že i pračka potřebuje naši pravidelnou péči. Jen tak nám bude sloužit dlouho a dobře. Jakmile je totiž pračka zanesená, nemůže logicky dobře prát, a vy se pak divíte, že vaše prádlo už není tak čisté jako dřív. Jak tedy v tomto případě nejlépe postupovat?

Buben pračky

Čad od času byste měli dopřát očistu i bubnu pračky. Ten se sice na první pohled může zdát čistý, ale při pečlivějším pohledu v něm můžete najít nečistoty, vlasy i prach. Do bubnu pračky jednoduše dejte dvě tablety, které normálně dáváte do myčky a zapněte program na 60 stupňů. Pračka se dokonale vyčistí a bude jako nová.

Zápach

Připadá vám, že pračka zapáchá? Pak pravděpodobně uvnitř zůstává velká vlhkost a může docházet ke vzniku plísní. Proto je nutné vždy po praní nechat pračku dobře větrat. Nikdy tedy nezavírejte dvířka, ale ujistěte se, že buben pračky dobře vyschne.

Čtěte také: Neuvěříte, jak skvěle může chutnat „obyčejný“ bramborák. Stačí, když si ho připravíte jinak, než jste zvyklí. Místo české klasiky zkuste inovaci, která vás rozhodně zaujme. I svou jednoduchostí

Filtr

Věděli jste, že vaše pračka má i nějaký filtr? Zkušenost opravářů ukazuje, že mnoho lidí to vůbec netuší. A přitom by mělo být naší povinností jej pravidelně čistit. Zachycuje malé předměty, které uvízly v kapsách, jako jsou mince, kapesníky, náušnice a další drobné předměty. V nečištěném filtru se může objevit plíseň a stát se živnou půdou pro bakterie. Filtr tedy pravidelně kontrolujte a čistěte. Možná najdete i nějaké dlouho ztracené poklady.

Těsnění

I v rámci těsnění se snadno může shlukovat prach a různé nečistoty. Určitě tedy není od věci jej čas od času zkontrolovat a odstranit všechny nánosy. Jinak může opět hrozit vznik zápachu nebo množení bakterií a plísní.

Zásuvka na prací prostředek a aviváž

Všichni víme, že je to místo, které snadno hromadí nečistoty a sedimenty. Zásuvku tedy pravidelně čistěte, aby se tyto nečistoty během praní nedostaly do oblečení. Nejlepší je to udělat se starým zubním kartáčkem. Snadněji tak dosáhnete do všech koutů a záhybů. Věnujte tomuto kroku pozornost zvlášť tehdy, pokud používáte prací prášek, který se usazuje snadněji než prací gel.

Jednoduše řečeno, je nutné se o pračku pravidelně starat. To se samé platí také v případě, že máte velmi tvrdou vodu. V pračce se snadno může usazovat vodní kámen, který velice zatěžuje vnitřní zařízení pračky. Ani se nenadějete a pračka vám může začít stávkovat nebo rovnou celá vyteče. A to může znamenat dost velký problém nejen pro vás, ale třeba i pro vaše sousedy. S těmito tipy ale zvládnete údržbu na jedničku a nemusíte se bát žádných zádrhelů, ani nutnosti investovat do drahých oprav. Vaše pračka vám bude sloužit dlouho a spolehlivě.