Do bubnu pračky vložila 2 tablety do myčky nádobí. Když jsem uviděl výsledek, litoval jsem, že jsem tento trik neznal už dříve

Pračku vnímáme jako velmi užitečný spotřebič, který udržuje naše prádlo stále dokola čisté a svěží. Zvlášť pokud máte malé děti, je pro vás pračka naprosto nezbytným pomocníkem, bez kterého si život už umíme jen těžko představit. Jenže už méně často nás napadne, že i pračka potřebuje naši pravidelnou péči. Jen tak nám bude sloužit dlouho a dobře. Jakmile je totiž pračka zanesená, nemůže logicky dobře prát, a vy se pak divíte, že vaše prádlo už není tak čisté jako dřív. Jak tedy v tomto případě nejlépe postupovat?

Reklama

Buben pračky

Čad od času byste měli dopřát očistu i bubnu pračky. Ten se sice na první pohled může zdát čistý, ale při pečlivějším pohledu v něm můžete najít nečistoty, vlasy i prach. Do bubnu pračky jednoduše dejte dvě tablety, které normálně dáváte do myčky a zapněte program na 60 stupňů. Pračka se dokonale vyčistí a bude jako nová.

Reklama

Zápach

Připadá vám, že pračka zapáchá? Pak pravděpodobně uvnitř zůstává velká vlhkost a může docházet ke vzniku plísní. Proto je nutné vždy po praní nechat pračku dobře větrat. Nikdy tedy nezavírejte dvířka, ale ujistěte se, že buben pračky dobře vyschne.

Filtr

Věděli jste, že vaše pračka má i nějaký filtr? Zkušenost opravářů ukazuje, že mnoho lidí to vůbec netuší. A přitom by mělo být naší povinností jej pravidelně čistit. Zachycuje malé předměty, které uvízly v kapsách, jako jsou mince, kapesníky, náušnice a další drobné předměty. V nečištěném filtru se může objevit plíseň a stát se živnou půdou pro bakterie. Filtr tedy pravidelně kontrolujte a čistěte. Možná najdete i nějaké dlouho ztracené poklady.

Reklama

Těsnění

I v rámci těsnění se snadno může shlukovat prach a různé nečistoty. Určitě tedy není od věci jej čas od času zkontrolovat a odstranit všechny nánosy. Jinak může opět hrozit vznik zápachu nebo množení bakterií a plísní.

Zásuvka na prací prostředek a aviváž

Všichni víme, že je to místo, které snadno hromadí nečistoty a sedimenty. Zásuvku tedy pravidelně čistěte, aby se tyto nečistoty během praní nedostaly do oblečení. Nejlepší je to udělat se starým zubním kartáčkem. Snadněji tak dosáhnete do všech koutů a záhybů. Věnujte tomuto kroku pozornost zvlášť tehdy, pokud používáte prací prášek, který se usazuje snadněji než prací gel.

Jednoduše řečeno, je nutné se o pračku pravidelně starat. To se samé platí také v případě, že máte velmi tvrdou vodu. V pračce se snadno může usazovat vodní kámen, který velice zatěžuje vnitřní zařízení pračky. Ani se nenadějete a pračka vám může začít stávkovat nebo rovnou celá vyteče. A to může znamenat dost velký problém nejen pro vás, ale třeba i pro vaše sousedy. S těmito tipy ale zvládnete údržbu na jedničku a nemusíte se bát žádných zádrhelů, ani nutnosti investovat do drahých oprav. Vaše pračka vám bude sloužit dlouho a spolehlivě.

Reklama