Do úterý zůstane v Česku chladněji, od středy nastoupí tereziánské léto

Praha 3. října (ČTK) – Do úterý zůstane v Česku ještě chladnější počasí s přeháňkami. Od středy přijde pozdní takzvané tereziánské babí léto, bude slunečno s teplotami nad 20 stupňů Celsia. Opět ochladit by se mělo koncem týdne. Pokles teplot pak bude pozvolna pokračovat až do konce října. Vyplývá to z informací na facebooku a webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V polovině týdne se do Česka dostane teplý vzduch od jihu. „Do České republiky sužované přes půl měsíce chladem přinese alespoň na několik dní pozdní léto nazývané v tomto období jako tereziánské,“ uvedl ČHMÚ. Minimálně od středy do víkendu se tak očekává slunečno, s ranními místními mlhami, které vydrží většinou jen dopoledne, a teplotami nad 20 stupňů Celsia.

pexels.com

Pro středu předpověď očekává až 21 stupňů Celsia, pro zbytek týdne až 22 stupňů. Převážně oblačné počasí s přeháňkami nebo deštěm se může vrátit koncem víkendu. Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí 12 až 17 stupňů Celsia. Říjen bude podle dlouhodobého výhledu teplotně průměrný. Od příštího týdne už rtuť teploměru nepřesáhne 18 stupňů a bude dále klesat. Ke konci měsíce bude nejchladněji, tři až 11 stupňů Celsia.

Čtěte také: Manželský pár, který se dostal do Guinnessovy knihy rekordů. Jak?

Tereziánské léto, nebo také léto svaté Terezie, je jedním z období babího léta. Počítá se od poloviny první říjnové dekády až po dny na přelomu druhé a třetí dekády října, vysvětlil dnes ČHMÚ na twitteru. V babím létě od poloviny první zářijové dekády tereziánskému létu předcházejí mariánské, ludmilsko-matoušské a svatováclavské léto.

pexels.com

Jde o stará lidová označení, stejně jako pro následující šimonská chladna v poslední říjnové dekádě. Po nich se další slunečné dny mohou vrátit ještě v takzvaném malém babím létě, nebo též létě Všech svatých na začátku listopadu, uvedl ČHMÚ už dřív na svém webu s odkazem na publikaci Velký pranostikon od Zdeňka Vašků.

Zdroj: ČTK