Dojemný okamžik novopečené gorilí matky. Co udělala?

V Smithsonian’s National Zoo and Conservation Biology Institue se po devíti letech konečně narodilo mládě gorily nížinné. Místní pracovníci oslavovali a samozřejmě byli také u jeho porodu. Gorily nížinné jsou kriticky ohrožené a na světě jich zbývá jen asi 100 tisíc. Pro pracovníky zoologické zahrady se jednalo o důležitý moment, a proto ho natočili. Video mluví za vše.

Dominantní samice s měkkým srdcem

Samice gorily Calaya, která se chystala k porodu, byla pro všechny tvrdý oříšek. Ve skupině vystupuje jako dominantní žena a pomáhá udržovat všechny členy pohromadě. Je velmi vybíravá a nervózní z nových lidí. Během svého pobytu v zoo se ovšem hodně změnila a vykvetla v samici, kterou je dnes. Tým o ní mluví jako o „gorile goril“, protože má velmi pevné spojení s jedinci, kteří jí jsou nejblíže.

Pracovníci se o osobnosti Calayi dozvídají každý den něco nového a neustále je fascinuje svým chováním. Nestydí se předvádět a velmi ráda se předvádí, když má hravou náladu. Točí se, válí po zemi a dává si hračky na hlavu. Calaya je opravdu zábavné zvíře, které je radost sledovat. To potvrzuje celý personál, který o gorily pečuje.

Čtěte také: Nové zprávy ve slavném případu Madeleine McCannové?

Nový přírůstek do rodiny

Calaya ve svých 15 letech počala mládě se samcem jménem Baraka, kterému je 26 let. Dne 15. dubna v 18.25 se jim narodil malý chlapeček, který dostal jméno Moke. V lingalštině to znamená „junior“ nebo „malý“. Při jeho porodu byl samozřejmě celý tým ze zoologické zahrady. Moment, kdy se narodil, je velmi dojemný.

Calaya ho porodila sama bez pomoci lékařů. Ihned si ho vzala do náručí a dala mu jemnou pusinku. Potom ho začala pomalu a velmi jemně čistit. Začala u hlavy a postupovala pomalu až k jeho malým nožkám. Během této procedury ho velmi něžně položila na zem, ale stále ho jednou rukou držela v náručí. Sledovat celou věc můžete na videu, i když není vhodné pro slabší povahy, protože je zde jasně vidět i moment samotného porodu malé gorily.

Kdo jsou gorily nížinné?

Jedná se o nejmohutnější a největšího lidoopa v říši zvířat. Jejich přirozeným domovem jsou tropické lesy v Africe. Gorily nížinné jsou ohrožené hlavně kvůli pytlákům, protože mohou prodávat jejich maso a mláďata jako mazlíčky. Navíc se gorily potýkají s nemocemi, jako je ebola. Z tohoto důvodu je tento druh savců velmi ohrožený a měli bychom je chránit.

Zdroj: onlinenytt.com