Doma jsem si do květináčů zasadila pár léčivých bylinek přesně podle tohoto návodu. Když se jím budete řídit i Vy, budete mít doma hotovou rajskou zahradu!

Ještě stále je čas, abyste se i vy pustili do sázení. Já jsem měla tento nápad v hlavě už celý týden a konečně nastal ten den, kdy jsem ho zrealizovala. Pěstování bylinek je velmi populární a věřím, že mnozí z vás se do toho pustili už dávno přede mnou. Jsou skvělé do kuchyně, ale mají i lékařskou hodnotu. Sázení vám nezabere mnoho času a dodá vám energii z toho, že jste něco vytvořili vlastníma rukama. Ještě mi zbývá doufat, že něco vyroste.

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Co budete potřebovat

Zašla jsem do jednoho obchodu, kde jsem věděla, že budou mít vše, co potřebuji. Můžete zvolit sazeničky, ale ty už byly téměř všechny „fuč“, proto jsem se rozhodla sázet semena bylinek. Vyberte si bylinky, které máte rádi. Já jsem zvolila levanduli, bazalku a mátu, a samozřejmě mi to nedalo a pořídila jsem si i cherry rajčata a ředkvičku.

Čtěte také: Znaky, které nepřehlížejte! Vaše tělo totiž může žádat o pomoc a vy byste měli rychle udělat důležitá rozhodnutí.

  • zeminu na bylinky
  • květináče
  • rukavice
  • lisované kokosové vlákno
  • dřevěnou bedničku (tu jsem si vzala z obchodu, prázdnou ze zeleniny/ovoce)
  • menší kamínky (ochudila jsem naše sídliště)
  • vodu

Jak na to?

Kamínky jsem si nejprve umyla, abych je zbavila nečistot. Vložila jsem je na dno květináčů.

Do misky jsem dala lisovaná kokosová vlákna a zalila jsem je vodou, přesně podle návodu na obalu. Když vlákna nasáknou vodou, pomalu se rozpadnou, jinak je téměř nemožné je rozdrtit.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Zeminu na bylinky jsem smíchala s kokosovými vlákny a do 3/4 jsem naplnila květináče. Vyhloubila jsem menší jamky a do nich jsem naskládala pár semínek.

Netřeba to přehánět, určitě není třeba vypotřebovat celé balení. Potom jsem jamky zasypala zeminou a na závěr jsem všechny květináče polila. Zeminu není třeba příliš utlačovat. Na květináče jsem pak ještě křídou napsala názvy, abych věděla, kde je co zasazeno.

Přes noc je mám v dřevěné bedně uvnitř, ale přes, den kdy je sluníčko je vynáším na balkon.

Dobré je, pokud na květináče umístíte mikrotenový sáček s dírkami, aby měli rostlinky vhodné klima. Zalévejte je pravidelně, alespoň 2 až 3-krát týdně, bazalku můžete i víc.

Bylinky můžete využívat v kuchyni, ať už do polévek nebo i jiných jídel, do čajů, přičemž můžete vytvářet různé kombinace. Sázení je opravdu jednoduché, takže můžete zapojit i své ratolesti. Rostlinky vydrží déle než ty, které v květináčích koupíte v obchodech, takže to určitě stojí za to.