Doma z parapetu sklízím každý měsíc 2kg pórku: Stačí ho zasadit TAKTO dle mého návodu – zabere 4 minuty

Pór zahradní, spíše známý jako pórek, je oblíbenou cibulovou zeleninou. Obzvlášť ve studené kuchyni, v různých salátech a polévkách, často nahrazuje cibuli, jelikož nemá tak výraznou vůni a texturu a není tolik štiplavý. Vyznačuje se lahodnou jemnou chutí.

Reklama

Tuto pochoutku můžete pěstovat i doma a mít ji tak k dispozici po celý rok. Obvykle se pórek nechává vyklíčit ze semen, ale v takovém případě zraje několik měsíců a navíc vyžaduje hodně péče. My vám nyní představíme mnohem snazší způsob, jak dosáhnout při domácím pěstování pórku velkých úspěchů.

Stačí pár jednoduchých kroků

Nejprve kupte stonek pórku s kořeny. Nebojte se, takový najdete snadno, dodavatelé totiž kořeny většinou neodřezávají (už proto, že i ty něco váží). Větší část stonku využijte na jídlo, ponechejte jen 5-10 cm nad kořeny. Kořeny umístěte do nádoby do 3 cm naplněné vodou tak, aby stonek nevyčníval více než o 5 cm. Jednou denně je třeba vodu vyměnit.

Po necelém týdnu může být rostlina přesazena do hlubší nádoby se zeminou. Za zhruba 10 dní bude pór dostatečně velký na sklizení a následnou konzumaci. Abyste získali přístup k té nejchutnější části, stonku, odstraňte listy. Nemusíte je ovšem jen tak vyhodit. Využijete je například:

Reklama

–   Do polévky

–   Do omáčky

–   Jako náplň do slaného koláče

–   Na obalení pečeného rybího filetu či kuřecího plátku

Pozor na světlo a prostor

Pokud na to máte kapacity, na jaře můžete pórek nasadit v otevřeném prostoru a nechat ho růst venku. Na podzim jej přemístěte do květináče a opět schovejte dovnitř.

Při domácím pěstování pórku je důležité dbát na splnění tří základních podmínek. Především byste měli rostlinu umístit do co nejsvětlejší místnosti. Dbejte také na dostatečnou kapacitu nádoby, v níž bude pór klíčit – může to být velká láhev, hrnec, nebo dokonce kbelík. A do třetice: pravidelně a často rostlinu zalévejte.

Reklama