Domácí aviváž: levná, ekologická a k tomu v cukuletu hotová!

Jaké přípravky v domácnosti ničí životní prostředí a ohrožují zdraví? Většina lidí odpoví, že se jedná určitě o výrobky na očistu toalety nebo na odstranění mastnoty. Málokoho napadne, že chemikáliemi je napěchovaná aviváž, která je také důvodem enormního znečištění. Také častou příčinou, proč plesniví pračka nebo vznikají kožní alergie u dětí a citlivých jedinců. Ba co víc, běžné aviváže obsahují nebezpečné látky, které přímo ohrožují na zdraví. Není vhodnější volit jiný přístup?

Vůně s pomocí přírody

Stačí si přečíst etiketu s obsahem látek a je jasné, že aviváž je plná škodlivin a chemických látek. Lákavá je především vůně, ale té lze docílit i domácími prostředky, které jsou zcela ekologické a nezatěžují životní prostředí, půdu a spodní vody. Nadto šetrné prostředky neohrožují zdraví jako látky, které jsou obsažené v aviváži. Některé z nich mohou způsobit alergie, kožní vyrážky, ale též dýchací obtíže nebo nemoci ledvin. Jakým způsobem nahradit voňavou přísadu do praní? Domácí aviváž si může každý připravit doma vlastní.

Ingredience

Co budete na přípravu domácí aviváže potřebovat? Připravte si:

Čtěte také: Jak přežít na 25 metrech čtverečních

  • jedlá soda – 5-6 lžic
  • převařená voda – 250 ml
  • jablečný ocet – 1 litr
  • oblíbený esenciální olej – 20-30 kapek
  • nádoba s uzávěrem o objemu 5 litrů

Postup přípravy

Ve velkém kyblíku se smíchá voda s jedlou sodou a za stálého míchání se přilije jablečný ocet. Vznik pěny je zcela přirozený a není třeba se obávat jakékoli chemické nebo nepřiměřené reakce. Při práce je však vhodné používat ochranné rukavice.

Následně se do směsi nakape esenciální olej. Připravený roztok se zamíchá a přelije do připravené láhve. Domácí aviváž se přidává do každého praní, je nutné směs protřepat před použitím a postačuje přilít asi 50 mililitrů na jeden cyklus.

Jablečný ocet vyniká svými dezinfekčními a antibakteriálními účinky, může se používat též k ošetření drobných poranění a je velmi šetrný k pokožce. Je doporučovaný i alergikům nebo jedincům s citlivou kůží, kterým způsobuje běžně prodávaná aviváž kožní potíže.

Zdroj: tudasfaja.com