Domácí porod šestikilového miminka vyvolal zděšení, novopečená matka je ale nadšená

Domácí porod je riziko. Vždy. Tak zní verdikt lékařů u běžných a bezproblémových těhotenství, natož u žen, u kterých existuje nebezpečí ještě větší z rozličných důvodů, například pro enormní velikost dítěte. To byl případ i Ruth Gazke, která se rozhodla pro svůj třetí porod zvolit domácí prostředí. Jak mohla riskovat, když byl předpoklad, že dítě je nadměrné velikosti? Žena domácí porod vychvaluje a svého rozhodnutí rozhodně nelituje.

shutterstock.com

Domácí porod? Riziko!

Zbytečný risk. Takový postoj zaujímají lékaři vůči domácím porodům. Odborná veřejnost je vůči porodům mimo porodnici velmi kritická, protože s sebou nesou různá nebezpečí. Hrozí masivní krvácení rodičky, což je nejčastější důvod úmrtí u žen při porodu. Současně je ohroženo dítě, které se může při laicky vedeném porodu udusit, protože se mu nedostane dostatku kyslíku. Hrozí poškození mozku dítěte nebo další zdravotní komplikace, pakliže rodička trpí diabetem, vysokým krevním tlakem nebo preeklampsií.

Třikrát vyšší riziko úmrtí

Také v případě Ruth Gazke nemocnice domácí porod neschvalovala. Lékaři argumentovali, že při domácím porodu hrozí třikrát vyšší riziko úmrtí dítěte. Ruth sice bydlí jen deset minut od porodnice, přesto se rozhodla pro porod v domácím porodním bazénku. K ruce jí byl celý tým porodních asistentek. Holčička se narodila 28. února po osmi a půl hodinovém porodu, který byl celý vedený doma. Miminko vážilo neskutečných šest kilogramů. Zatímco pro Ruth byl tento porod „neskutečně silným a pozitivním zážitkem“, lékaři jsou zhrozeni.

Čtěte také: Tenistka Andrea Sestini Hlaváčková: Před porodem mi sdělili, že manžel má rakovinu! Jak se s tím vyrovnávají?

shutterstock.com

Zdravotní problémy pro matku i dítě

Rozhodnout se porodit dítě s takto vysokou porodní hmotností je rizikové. Ruth však na doporučení lékařů nehleděla, protože už prodělala dva porody v porodnici, kde neměla dobrou zkušenost. Přestože tento porod dopadl na výbornou, lékaři před tímto chováním varují, protože vyšší hmotnost plodu je ohrožením pro dítě i samotnou matku. Povětšinou je totiž taková abnormální váha spojená s nadváhou, obezitou, vysokým krevním tlakem a diabetem. Porod vedený doma v těchto situacích pak může skončit fatálně pro dítě i matku.

Zdroj: ifunny.eu